Futbolda beta endorfin düzeyleri ve laktat eliminasyonunun şut ve sprint performansı üzerine etkileri
The effects of beta endorphin and lactate elimination on shot and sprint performance in soccer
  1. Tez No: 326387
  2. Yazar: FAİK VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TURGAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu tezin temel amacı; antrene futbolcularda oyunun son periyodunda gözlenen şut ve sprint performansındaki muhtemel düşmede tükürük beta endorfin, düzeyleri ve laktat eliminasyonunun etkilerini araştırmak, bununla beraber tükürük kortizol ve testesteron düzeylerinin de oyun esnasındaki değişimlerini ve belirtilen performans parametreleri ile ilişkilerini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubu, amatör süper ligde oynayan toplam 16 futbolcudan (yaş: 75,21 ± 6,96, boy: 177,43 ± 5,46 cm, vücut ağırlığı: 23,75 ± 3,47 kg) oluştu. En az 2 gün aralıklar ile yo-yo aralıklı toparlanma testi (seviye 1) ve futbol müsabakası uygulandı. Yo-yo testi sonrası, müsabaka öncesi ve sonrasında sprint ve şut performans testleri yapıldı. Sprint sonrası atılan ş ut ların hızları ' Bushnell Speedster II Spor ts Radar Gun' cihazı ile belirlendi. Müsabaka öncesi (ısınma sonrası, IS), devre arası (DA), maç sonrası (MS) ve yo-yo testi sonrasında alınan parmak ucu kan örneklerinden laktat ve glukoz, tükürük örneklerinden; P- endorfin, testesteron (T), kortizol (K) düzeyleri ELİSA (enzim bağlantılı immüne sorbent assay) yöntemi ile belirlendi. T/K oranları hesaplandı. Ayrıca laktat eliminasyon testi (LET) sonrasında maksimal laktat (MLA) ve laktat eliminasyon hızı (LEH) saptandı. Testler sonrası algılanan zorluk derecesi (RPE) Borg skalası kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Effects of Beta Endorphin and Lactate Elimination on Shot and Sprint Performance in Soccer Aim: The main aim of this study was to examine the effects of lactate elimination and saliva beta-endorphine levels on the probable decrease in the shot and sprint performances observed in the last period of the match in trained athletes; and to examine the changes in saliva cortisol and testosterone levels during a match and their relations with the given performance parameters.Method: The research group of the study consisted of 16 footballers (age: 75,21± 6,96, height; 177,43 ± 5,46 cm, body weight: 23,75 ± 3,47 kg) playing in the amateur super league. Yo-yo intermittent recovery tests (level 1) and football matches were done in at least 2-day- intervals. Following the yo-yo test, spring and shot performance tests were performed before and after the matches. 'Bushnell Speedster II Sports Radar Gun' device was used to measure the speeds of the shots after sprints. Lactate and glucose were tested in finger-prick blood samples taken before the match (BM), in halftime (HT), after the match (AM) and after the yo-yo test; and P-endorphin, testosterone (T), cortisol (C) levels were determined by using ELiSA (enzyme-linked immune sorbent assay) method. T/K levels were calculated. Moreover, following the lactate elimination test (LET), maximal lactate (MLA) and lactate elimination speed (LES) were determined. Rating of Perceived Exertion (RPE) was determined by using Borg scale.