Türk futbolunda şikenin toplumsal algısı
Social perception of match fixing incidents in Turkish Football
  1. Tez No: 399264
  2. Yazar: TONGUÇ VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
demografik özellikler açısından toplumsal algısını tespit etmektir. Araştırmada Survey tarama yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, süper lig takımlarının bulunduğu, Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Trabzon ve Balıkesir il merkezi, örneklem gurubunu ise bu illerde yaşayan taraftar grupları, takım oyuncuları ve görevlileri ile vatandaşların oluşturduğu 591 erkek 299 kadın olmak üzere toplam 890 kişi katılmıştır. Amaca dönük bir anket geliştirilmiştir. Anketin hazırlanmasında, spor uzmanlarından, Spor bilimcilerinden, ölçme ve değerlendirme uzmanlarından yardım alınmıştır. Hazırlanan anketin anlaşılabilirliği, kapsam geçerliği ve güvenirliği test edilmiştir. Cronbach's Alpha güvenilirlik katsayısı 0.63 bulunmuştur. Bu katsayıda araştırmacılara göre geçerli bir katsayıdır. İstatistik işlemler, uygun istatistik programları ile yapılmıştır. İstatistiksel teknikler olarak frekans, yüzdelik ( %) ve Kİ-KARE (X2) teknikleri kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, toplumsal statü ve eğitim düzeyi, futbola ilgi düzeyi ve tuttuğu takım değişkenlerine göre katılımcıların verdiği cevaplar arası farkı test etmek için Kİ-KARE (X2) tekniği uygulanmıştır. 0,05 güven aralığı kabul edilerek anlamlılık düzeyleri tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, toplumsal statü, futbola ilgi düzeyi ve tuttuğu takım değişkenleri açısından 0
Özet (Çeviri)
Aim of the study; To determine the social perception of recent match fixing incidents in Turkish Football in terms of various demographic characteristics. Survey screening method was used in the study. Target population of the study is from Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Trabzon and Balıkesir city centers, where many super league teams exist and the sample group is formed by a total of 890 persons, 591 male and 299 female, comprised of fan groups, team players and staff as well as citizens. A goal-oriented questionnaire was developed. While preparing the questionnaire, help was received from sports experts, sports scientists, assessment and evaluation experts. The comprehensibleness, scope validity and reliability of the prepared questionnaire were tested. Cronbach's Alpha reliability coefficient was found to be 0.63. This coefficient is acceptable according to researchers. Statistical operations were performed by SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) packaged software. Frequency, percentage (%) and CHI-SQUARE (X2) techniques were used as statistical techniques. CHI-SQUARE (X2) technique was performed in order to test the differences between the answers of the participants according to gender, age, social status and educational level, level of interest in football and supported team variables. Significance levels were determined by taking 0,05 confidence interval as the basis. As a consequence of the study; Statistically significant findings were obtained in the 0