Erkek çocuklarda ayakta ve oturur pozisyonda işemenin üroflovmetrik parametreler ve artık idrar miktarı üzerine etkileri
The effects of voiding in standing and in sitting positions on uroflowmetric parameters and postvoid residual urine in boys
  1. Tez No: 326423
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZGÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, erkek çocuklarda ayakta ve oturur pozisyonda işemenin, üroflovmetrik parametreler (maksimum işeme akım hızı (Qmax), işeme süresi, işenen miktar, akım eğrisi ve elektromyografi (EMG)) ve artık idrar miktarı üzerine etkilerini incelemek amacı ile karşılaştırmalı tanımlayıcı çalışma olarak yapılmıştır.Araştırma, Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi AD Çocuk Ürolojisi BD Üroterapi Birimi'nde, Mayıs-Ekim 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini ürolojik rahatsızlığı olmayan ve örneklem seçim ölçütlerine uyan 8-14 yaş grubundaki 32 sağlıklı erkek çocuk oluşturmuştur. Araştırma kapsamına alınan çocukların sıkışmaları sağlanarak, ayakta ve oturur pozisyonlarda işemeleri istenmiş, üroflovmetrik ölçümleri ve ultrasonografi ile artık idrar miktarı ölçümleri yapılarak elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.Araştırmanın yapılabilmesi için E.Ü.T.F. Hastanesi Etik Kurulu, E.Ü. Hemşirelik Yüksekokulu Bilimsel Etik Kurulu ve araştırmanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmıştır. Ebeveynlerden yazılı, çocuklardan ise sözel izin alınmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Ayakta İşeme Kayıt Formu ve Oturur Pozisyonda İşeme Kayıt Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 16.0 paket programında Wilcoxon Signed Ranks Test, Ki kare ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak yapılmıştır.Araştırma kapsamına alınan çocukların yaş ortalaması 11,06±1,68'dir. Erkek çocukların işeme pozisyonlarına göre Qmax, işeme süresi, işeme miktarı, artık idrar miktarı ve akım eğrisi açısından fark saptanmamış, EMG aktiviteleri açısından anlamlı fark saptanmıştır (p0,05).Araştırmada, EMG aktivitesi dışında ayakta ve oturur pozisyonda işemenin üroflovmetrik parametreleri ve artık idrar miktarını etkilemediği saptanmıştır. Bu sonuç doğrultusunda her iki işeme pozisyonunun birbirine alternatif olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a comparative and descriptive study, investigating the effects of voiding in standing and sitting positions in boys on uroflowmetric parameters (maximum voiding rate (Qmax), voiding duration, voiding volume, flow curve and electromyography (EMG) and postvoid residual urine.The study was conducted at the Urotherapy compartement of the Pediatric Urology Division in the Ege University Pediatric Surgery Department between May-October 2011. The study group consisted of 32 healthy boys meeting the inclusion criteria and were between 8-14 years of age. The boys in the study voided in sitting and standing positions. The data of the uroflowmetric measurements and the ultrasound measurements of the postvoid residual urine were compared between the two groups.Approval from the ethic commissions of Ege University School of Nursing and Medical Faculty and a written consent of the childrens parents and verbal consent of the children were given. Statistical analyses were made by Wilcoxon Signed Ranks test, Chi Square test and Kruskal-Wallis test using SPSS 16.0.The average age of the boys were 11.06±1.68 years. There were no statistically significant differences comparing the different voiding positions in terms of Qmax, voiding duration, voiding volume, postvoid residual urine and flow curves. The EMG activities revealed significant difference between the two voiding positions (p0.05).Accept of the EMG activity, the voiding position seems not to effect the uroflowmetric parameters and postvoid residual urine.The outcomes of this study displays that the two voiding positions can be used as an alternative voiding position of each other.