Rüzgar sörfündeki aktif kas gruplarının kablosuz EMG yöntemiyle belirlenmesi ve 8 haftalık kuvvet antrenmanının sörf performansına etkisi
Assesment of active muscle groups in windsurfing via EMG analysis and effects of 8-week strength training on surfing performance
- Tez No: 326428
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RANA VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışma; rüzgâr sörfü sporunun dönüş ve seyir aşamasında hareket dinamiğinin anlaşılması ve 8 haftalık kuvvet antrenmanlarının sörf performansına etkisini belirlemek için planlandı.Yöntem: Çalışma, haftalık sörf antrenman saati 8'in üzerinde olan 13 uluslararası düzeydeki Türk sörfçüyle gerçekleştirildi. Performansın belirlenmesi amacıyla bir sörf yarışması düzenlendi. Bu yarışmadan elde edilen sıralama derecelerine göre sörfçüler; uygulama grubu ( n=8) ve kontrol (n=5) grubu olarak adlandırılan iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu kendi sörf antrenmanlarına devam ederken, uygulama grubu hem kuvvet antrenmanlarına hem de sörf antrenmanlarına devam etti. EMG ölçümleri kuvvet antrenmanlarından önce yapılarak, olası aktif kas grupları belirlenmeye çalışıldı. Bu doğrultuda oluşturulan, 4 hafta maksimal kuvvet + 4 hafta kassal dayanıklılık antrenmanları uygulandı. Antrenman öncesinde ve sonrasında 4 temel hareketteki ( Bench Press, Deadlift, Squat, Pull Down) 6 TM'ler kayıt altına alındı ve sörf performansına etki düzeyleri incelendi.Bulgular: Rüzgâr sörfü sporunda seyir ve dönüş sırasında en aktif olarak çalışan kas grupları M.Rectus Femoris ve M.Biceps Brachii olarak belirlendi.Sörf antrenmanları ile beraber yapılan 8 haftalık kuvvet antrenmanları bağıl kuvveti ve 6 tekrar maksimal kuvveti arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to understand the movement dynamics of windsurfing during buoy turns - planning and to assess the effects of 8 week strength training on windsurfing performance.Method: 13 international level male windsurfers whose training hours were over 8h/week participated in this study. A pre- competition was organized in order to assess the performance levels of windsurfers. They were ranked according to their performance times and divided into 2 groups; control (n=5) and subject ( n=8). Control group continued their regular training regimen while subject group did strength training concurrently with surfing training. EMG measurements took place before the strength training sessions in an effort to understand the possibly active muscles groups and sessions were planned using that information. 4 week maximal strength training + 4 week strength endurance training were applied. 6 RM (repetition maximum) in 4 basic moves (Bench Press, Deadlift, Squat, Pull Down) were recorded pre-test - after 8 weeks. Relationship between windsurfing performance and those fore-mentioned values were analyzed.Findings: M.Rectus Femoris and Biceps Brachii were seen to be the most active muscle groups in planning and during turns.