Doğum sonu dönemde annelerin emzirme özyeterliliğinin ve emzirme süresinin incelenmesi
Analysis of mothers breastfeeding selfefficacy and duration during postpartum period
  1. Tez No: 326427
  2. Yazar: SÜREYYA GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Emzirme öz-yeterlik algısını etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi, yenidoğanın anne sütünden yararlanmasını, dolayısı ile anne ve çocuk sağlığının yükseltilmesini sağlayacaktır. Bu tanımlayıcı araştırmada, doğum sonu dönemde annelerin emzirme özyeterlilik algısı ve emzirme süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini; Kemalpaşa Sağlık Grup Başkanlığına bağlı aile sağlığı merkezlerine kayıtlı anneler oluşturmuştur (n= 700). Araştırmanın örneklemi; yukarıda belirtilen aile sağlığı merkezlerindeki önceki yıla ait gebe sayısı göz önüne alınarak Evreni Bilinen Örneklem Formülü ile belirlenen 239 anneden oluşmuştur.Araştırmanın verileri, Nisan 2010 - Nisan 2011 tarihleri arasında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of the factors that may influence the perception of breast-feeding self-efficacy enables newborn to benefit from mothers milk, thus improve mothers and infants health. In this descriptive research analysis of the relationship between mothers perception of breast-feeding self-efficacy and duration of breast-feeding during postnatal period was aimed.The research scope is comprised of mothers registered in Family Health Centers affiliated with Kemalpaşa Health Group Administration (n=700). The sampling of the research is comprised of 239 mothers who were identified by Sampling Formula for Known Scope by considering the previous years number of pregnant women in family health centers mentioned above.The research data were collected between April 2010 and April 2011.