Akciğer kanseri tanısı alan hastalarda serum VEGF (Vascular endothelial growth factor) ve Ang-2 (Anjiopoietin-2) düzeylerinin prognostik önemi
Prognostic significance of serum VEGF (Vascular endothelial growth factor) and Ang-2 (angiopoietin-2) in patients diagnosed with lung cancer
  1. Tez No: 326505
  2. Yazar: PINAR AKIN KABALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kanser, özellikle ileri evrede saptandığında ciddi mortalite ve morbidite nedenidir. Herhangi bir tarama yöntemi bulunmayan ve sıklıkla ileri evrede tanı alan akciğer kanseri de tüm kanserler içinde, dünya verilerine göre %12.5 oranında insidans hızına sahiptir. Tüm kanser ölümlerinin %17.5?inden sorumludur. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda hem KHAK hem de KHDAK hastalarında tedavi öncesi alınan serum örneklerinde VEGF ve Ang-2 düzeylerinin bakılıp evre, hücre tipi, cinsiyet, yaş ve performans skoru ile ilişkisinin, hastaların 15 aylık takipleri sonucu yaşam sürelerinin gün olarak belirlenip, bu belirteçlerin prognozla ilişkisininsaptanmasını, KOAH varlığının yaşam süresi ile serum belirteçleri arasındaki ilişkiye etkisini ve sigara kullanımı, serum kalsiyum, LDH ve performans durumunun belirteç düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı?na başvuran ve yapılan tetkikler sonucu akciğer kanseri tanısı alan, 18 yaş üzeri, 100 hasta bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınmasının ardından çalışmaya dahil edilmiştir. Onam vermeyen ya da daha önceden bilinen malignite öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Her iki belirteç serum örneklerinden ELISA yöntemiyle çift çalışılmıştır.Verilerin analizinde SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan belirteç ROC analizi ile seçicilik ve duyarlılık yönünden incelenip sınır değerler belirlenmiş analizler bu değerlere göre yapılmıştır.VEGF?in hasta grupta ortalama değeri 2308 pg/ml (83 pg/ml?24253 pg/ml), kontrol grupta ise 2433 pg/ml (73 pg/ml-5553 pg/ml) hesaplandı (p=0,838). Ang-2?nin hasta 71grupta ortalama değeri 23395 pg/ml (2227 pg/ml-40007 pg/ml), kontrol grupta ise 4025 pg/ml (279 pg/ml-40007 pg/ml) olarak hesaplandı (p0.05).KOAH varlığının istatistiksel olarak anlamı olmamakla beraber VEGF düzeylerini, KOAH olmayan gruba göre arttırdığı izlendi (KOAH?lı grupta 3283 pg/ml, KOAH olmayan grupta 2208 pg/ml, p=0.37). Ang-2 için farklılık izlenmedi.Serum belirteç düzeylerinden bağımsız yaşam süreleri analizlerinde; evre arttıkça, tümör boyutu arttıkça, lenf nodu tutulumu olup uzak metastaz saptandıkça, KOAH eşlik ediyorsa ve inoperable grupta yaşam süresi anlamlı derecede düşük saptandıKHAK?li grupta yaşam süresi KHDAK?li gruba göre anlamlı düşüktü (p=0.019).Ang-2?nin evre, hücre tipi, operabilite yönünden yaşam süresi ile anlamlı ilişkisi saptanmadı.Her iki belirteç pozitif korelasyon gösterdi (p=0.1 r=0.638).Sonuç olarak çalışmamız hasta ve sağlıklı ayırımında kullanılabilecek Ang-2?nin hedefe yönelik tedaviler yönünden ileri çalışmaların yapılabilecek nitelikte olduğunu gösterdi. Çalışmamızda her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı olmasa da metastaz varlığı ve lenf nodu tutulumu durumlarında yaşam süresi daha az izlendi ve hasta sayısının daha çok olduğu ve doku düzeyinde yapılacak çalışmalarda evre ve yaşam süresi açısından anlamlı olabilecek bir belirteç olarak değerlendirildi. Neovaskülarizasyon sürecinde yapılacak çalışmalara ışık tuttuğumuzu umuyoruz.Anahtar Sözcük: Akciğer kanseri, anjiogenezis, anjiopoietin-2, VEGF, prognoz.
Özet (Çeviri)
Especially when diagnosed at late stages, the cancer is an important reason ofmortality and morbidity. According to world datas lung cancer?s incidence rate is %12.5 and it?s responsible of %17.5 of cancer mortalities. So we aim to evaluate prognostic significance of serum VEGF and Ang-2 in lung cancer patients by taking serum samples before treatment. In addiction, correlations with stage, cell type, gender, age and performance status were evaluated. Up to now for the first time existance of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and smoking status were investigated with VEGF and Ang-2. 100 patients and 30 healthy volunteer were included. Serum levels of biomarkers were detected by ELISA method. We used SPSS 11.5 packet programme to analyse statistical datas. Statistically significant marker was examined in respect of specifity and sensitivity by ROC analyse and we determine some cut off values.Mean serum VEGF level in group of patients was 2308 pg/ml (83 pg/ml-24253 pg/ml) and in control group it was 2433 pg/ml (73 pg/ml-5553 pg/ml). It wasn?t statistically significant (p=0.838). Ang-2?s mean serum level was 23395 pg/ml (2227 pg/ml-40007 pg/ml) in group of patients and 4025 pg/ml (279pg/ml-40007pg/ml) in control group (p0.05). In group of patients who had COPD serum VEGF level (3283 pg/ml) were higher than patients without COPD (2208 pg/ml) (p=0.37). There were no differences in terms of Ang-2.