Mamak bölgesinde 65 yaş üstü kişilerde serum protein elektroforezinde monoklonal gammapati sıklığı
Prevelance of monoclonal gammopathy of serum protein electrophresis at over the age 65 years among people living in mamak district
  1. Tez No: 326512
  2. Yazar: MEHMET SABAHATTİN GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Hematoloji, Romatoloji, Geriatrics, Hematology, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Önemi bilinmeyen monoklonal gammapatiler; toplumdaki en sık premalign lezyonlardan biridir. Epidemiyolojik çalışmalar Önemi bilinmeyen monoklonal gammapatiler ve sonrasında oluşabilecek multiple miyelom çin riskli grupları tanımlamamızda oldukça faydalı olacaktır. Biz de Ankara Mamak ilçesinde yaşayan 1013 yaşlı bireyde MG sıklığını, yaş ve cinsiyet ilişkisini ortaya koymayı amaçladık.Gereç Yöntem ve Bulgular: Yaşlılarda sağlık taraması adı altında Ankara Mamak bölgesinde 55 yaş ve üstü 1013 kişi çalışmada değerlendirildi. Katılımcıların ortalama yaşı 70.3± 6.4 idi. Katılımcılar öyküleri alındı ve ayrıntılı fizik muayeneleri yapıldı. Serum protein elektroforezi yapıldı. Tüm populasyonunda MG sıklığı %1,6 olarak bulundu. Erkeklerin %2,2 (n=11)'sinde monoklonal gammapati saptanırken, Kadınların ise %1,1 (n=6)'inde monoklonal gammapati saptandı. Erkeklerde oran fazla olsa da istatististiksel anlamlı farklılık yoktu(p=0,2). Monoklonal gammapati görülen kişi sayısı 55-60 yaş grubunda 1 (n= 58) , 61-65 yaş grubunda 7 (n= 218), 66-70 yaş grubunda 2 (n=299), 71-75 yaş grubunda 4 (n=213), 76-80 yaş grubunda 2 (n=164), ve 80 yaşın üzerinde 1(n=62) şeklindeydi. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(p=0,217).Sonuç: Populasyonumuzdaki MG sıklığı ortalaması %1,6'dır. Yaş ve cinsiyetler ile MG arasında ilişki olmasa da erkeklerde daha fazla oranda MG görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: MGUS is the one of the most common premalign lesion at population. Epidemioligical studies helps us to define population at risk for MGUS and consecutive MM. We performed this study of 1013 older individuals living at Ankara Mamak district for assessing MG prevelance and relationship of age and sex with MG.Methods and Results: 1013 individuals over 65 years of age were evaluated in a health screening study in Ankara Mamak district. The mean age was 70.3 ± 6.4. Anamnesis were taken and detailed physical examination was performed. Serum protein electrophoresis was performed. The prevelance of all population was %1,6. The prevelance of men was %2,2 and the prevelance of women was %1,1. Although prevelance of men was greater, there was no statistical significance(p=0,2). Number of individuals who has MG was 1 (n= 58) at 55-60 age , (n= 218) at 61-65 age, 2 (n=299) at 66-70 age, 4 (n=213) at 71-75 age, 2 (n=164) 76-80 age, and 1(n=62) over 80 years old. But there was no statistical significance between age groups(p=0,217).Conclusions: The prevelance of all population was %1,6. Although there was no relationship of age and sex with MG, MG was more common in men