18f-NAF PET /BT'nin metastatik kemik hastalığının gösterilmesindeki rolü
The role of 18F-NAF PET /CT in metastatic bone disease
- Tez No: 326521
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Metastatik kemik hastalığının gösterilmesinde F-18 NaF PET/BT'nin rolünün araştırılması ve Tc-99m MDP tüm vücut kemik sintigrafisi ile F-18- Fluorodeoksiglukoz (FDG) PET/BT ile karşılaştırılmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Histopatolojik olarak kanser teşhisi konmuş ve kemik metastazı olduğu bilinen 37 hasta (ortalama yaş:59.18) çalışmaya dahil edildi. Her hastaya Tc-99m MDP tüm vücut kemik sintigrafisi ve 18F-NaF PET/BT, 12 hastaya (%32) 18F-FDG PET/BT, 2 hastaya (%0.5) da In-111 octreotid tüm vücut sintigrafisi yapılmıştır.BULGULAR: Tc-99m MDP tüm vücut kemik sintigrafisi ve 18F-NaF PET/BT tüm hastalarda metastaz açısından pozitifti. Ancak sadece 4/37 vakada (%10) her iki yöntemle eşit sayıda lezyon gösterildi. Diğer vakaların hepsinde 18F-NaF PET/BT ile daha fazla sayıda patolojik lezyon bulundu. Çünkü, 18F-NaFPET/BT, PET/BT görüntüleme sisteminin kesitsel görüntüleme avantajı, yüksek rezolüsyonu ve yüksek hedef / geri plan aktivitesi ile hem litik hem de blastik lezyonlar ile çok küçük lezonları da gösterebildi. 18F-NaF PET/BT ile 18F-FDGPET/BT'nin karşılaştırılmasında ise yine 18F-NaF PET/BT 10/12 hastada (%83)daha çok sayıda lezyon gösterdi. Diğer vakalarda ise lezyon sayıları eşitti. 18FNaF hem blastik hem de litik lezyonları gösterebildi. 18F-FDG'nin özellikle blastik lezyonlarda tutulumunun değişken olduğu görüldü. Ek olarak, 18F-FDG PET/BT'de fizyolojik beyin aktivitesi nedeniyle gözden kaçabilen kranial metastazlar 18F-NaF PET/BT ile kolaylıkla ayırt edilebildi. Kemik iliği tutulumu hiçbir kemik sintigrafisinde gösterilemezken, 5 hastada (%13) 18F-NaF PET/BTkemik iliği tutulumunu açığa çıkardı. 18F-NaF PET/BT'nin BT komponenti özellikle uzun kemiklerde eklem bölgelerine yakın metastatik odakların daha iyi lokalizasyonu ile dejeneratif lezyonların metastazlardan ayrımında yardımcı oldu.SONUÇ: 18F-NaF PET/BT, kemik metastazlarının gösterilmesinde Tc-99m MDP tüm vücut kemik sintigrafisi ve 18F-FDG PET/BT'yle karşılaştırıldığında daha efektif bir tetkik olup kemik metastazlarının değerlendirilmesinde ilk tetkik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the role of 18F-NaF PET/CT in detecting metastatic bone disease and to compare with Tc-99m MDP whole body bone scintigraphyand 18F-FDG PET/CT.MATERIAL AND METHOD: Histopathologically proven 37 cancer patients (mean age 58.19) with known bone metastasis were included in the study. All patients had bone scintigraphy and 18F-NaF PET/CT. The results of 18F-FDG PET/CT in 12 (%32) patients and In-111 octreotide scintigraphy in 2 (%0.5)patients were included in evaluation.RESULTS: Bone scan and 18F-NaF PET/CT were positive for metastasi in all patients. However, the number of lesions demonstrated was equal in 4/37 (%10)of the cases. 18F-NaF PET/CT showed a greater number of pathological foci inthe others. Because 18F-NaF PET/CT could show both lytic, blastic and small lesions, due to the advantage of sectional imaging and much better resolution and high target/background ratio. The comparison results of 18F-FDG PET/CT and 18F-NaF PET/CT revealed that 18F-NaF PET/CT demonstrated a greaternumber of metastases in 10/12 (83%) of the patients. They showed the same lesions in the rest of the cases. 18F-NaF PET/CT could show both blastic and sclerotic lesions. The uptake of 18F-FDG was variable in blastic lesions.Additionally, the cranial bone involvement that 18F-FDG PET/CT missed because physiological brain metabolism masked could be easily differentiated by 18F-NaF PET/CT. While bone marrow involvement could not be demonstrated in the bone scans, 18F-NaF revealed in 5 (13%) patients. The CT component of 18F-NaF PET/CT was primarily helpful in differentiating degenerative lesions from metastasis by better localisation of metastatic foci on the extremities close to the joints.CONCLUSION: 18F-NaF PET/CT is a more effective modality in bonemetastasis when compared with bone scan and 18F-FDG PET/CT and can be performed as the first scanning method for evaluation of bone metastasis.