Tavşan modelinde mesane otoogmentasyonu sonrası kompliyansın ve kapasitenin korunmasında adezyon bariyeri ve intravezikal balon kullanımının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of adhesion barriers and intra vesical balloon infilation following bladder autoaugmentation in terms of facilitating the maintainence of capacity and compliance in a rabbit model
- Tez No: 326532
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR TÜRKÖLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ:Otoogmentasyon sistoplasti sonrası ameliyat ile kazanılan yüksek kapasite ve kompliyansın sürdürülmesi mümkün olmamaktadır. Yakın zamanda farklı araştırmacılar tarafından otoogmentasyon sırasında intravezikal balon uygulamlarıyla ilgili başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Emilebilir hidrojel içeren sprey adezyon bariyerleri post operatif yapışıklıkları engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Bariyer mekanik etki ile iyileşmekte olan doku planlarını birbirinden ayırarak adezyonları önler. Çalışmamızda bu bilgiler ışığında intravezikal balon uygulaması ve/veya püskürtülebilir adezyon bariyeri teknolojisinin otoogmentasyon işleminin başarısını arttırabileceği ve elde edilen ürodinamik ve histopatolojik sonuçların korunmasını sağlayabileceği hipotezinden hareketle bir tavşan modeli oluşturduk.YÖNTEM ve GEREÇ:25 erişkin Yeni Zelanda tavşanı 5 gruba randomize edildi. Sham grubu dışındakilere mesane kapasitesini %35-40 oranında azaltmak üzere parsiyel sistektomi uygulandı. Takiben sham grubu dışındaki tüm hayvanlara standart detrüsörotomi yapıldı. Grup 2'deki deneklere yalnızca otoogmentasyon yapılırken Grup 3`teki hayvanların mesaneleri intravezikal balonla desteklendi. Grup 4'teki mesanelere yalnızca Adezyon Bariyer Sistemi uygulanırken Grup 5'te bariyer uygulaması ile birlikte intravezikal balon konuldu. Tüm denekler operasyon sonrası 90. günde sakrifiye edildiler. 0. günde redüksiyon öncesi ve sonrasında ve post operatif 90. günde ürodinamik inceleme yapılıp kapasite ve kompliyans ölçümleri kaydedildi. Sakrifikasyon öncesi çıkarılan mesane örnekleri histopatolojik değerlendirmeye alındı. H&E ve Masson Trikrom boyamalarıyla doku yapısı ve fibrozis değerlendirildi. CD 31 ekspresyonu ve mikro damar yoğunluğu (MDY) araştırıldı.BULGULAR:Sham grubuyla karşılaştırıldığında otoogmentasyonun tek başına kapasite ve kompliyansta anlamlı artışa yol açmadığı görüldü. İntravezikal balon uygulanan 3. ve 5. gruplarda ürodinamik inceleme sonuçları birbirine benzer olup diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede üstündü. Tek başına adezyon bariyeri uygulaması kapasite ve kompliyansta hafif ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir artışa neden oldu. Gruplar arasında CD31 ekspresyonu (MDY) ve fibrozis açısından farklılık saptanmadı.SONUÇ:Tavşan modelinde tek başına otoogmentasyon sistoplasti ile mesane kapasite ve kompliyansını arttırmada yeterli sonuçlar elde edilememiştir. İntravezikal balon uygulaması ise kapasite ve kompliyansta anlamlı düzeyde ve sürdürülebilir bir artış sağlayarak otoogmentasyon işlemin başarı şansını yükseltmektedir. Püskürtülebilir hidrojel teknolojisi doku iyileşmesine dolaylı yoldan katkı sağlayarak balon destekli otoogmentasyon işleminin başarısını arttırabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE:Autoaugmentation has not been popularized due to the unsatisfactory results in the maintenance of achieved capacity and compliance. Recently several authors reported the use of intravesical balloon application after autoaugmentation with considerable outcome. Adhesion Barrier consisting absorbable hydrogel is a sprayable system to prevent postoperative adhesions. The system continues to separate tissue and organ planes as healing progresses under the gel. We hypothesized that the effect of this technology and/ or intravesical balloon insertion might improve the urodynamic and histopathological outcomes of autoaugmentation in a rabbit model.MATERIAL AND METHOD:25 New Zealand rabbits were randomized in to 5 groups. Following the surgical reduction to form a low capacity bladder model (35-40%of the initial volume), standard detrusorotomy were performed in all groups except the sham. Group 2 had only autoaugmentation The bladders in group 3 were supported with an intravesical balloon.Adhesion Barrier System was used for all bladders in group 4 without balloon inflation. In group 5 both intravesical balloon inflation and adhesion barrier application were performed following autoaugmentation. All animals were sacrificed on post-operative 90th day. Urodynamic evaluations were performed at day 0 before reduction, day 0 after reduction and post operative 90? th day. Capacity and compliance measurements were noted. Bladder specimens underwent histopathological evaluation. H&E and Masson Trichrome Staining were performed to evaluate tissue structure and fibrosis. Expression of CD31, and microvessel density (MVD) was noted.RESULTS:Autoaugmentation does not result in a reliable increase in bladder capacity and compliance when compared to sham group. Urodynamic measurements were similar in balloon inflated groups (GR3 &GR5) showing a statistically significant improvement. Sprayable adhesion barrier system alone revealed a slight but not statistically significant increase. No significant difference between all 5 groups was detected regarding Microvessel density (CD31 expression) and fibrosis.CONCLUSION:Bladder autoaugmentation followed by intravesical balloon inflation offers improvement in bladder capacity and compliance. Use of sprayable hydrogel technology may facilitate tissue healing resulting in convenience to maintain the success achieved by surgery only when supported with an intra vesical balloon.