Periodontal tedavinin Helikobakter pilori eradikasyon ve rekürrensine katkısının incelenmesi
The contributions of periodontal treatment on the success of eradication therapy againsts gastric Helicobacter pylori
  1. Tez No: 326566
  2. Yazar: SELİN YÜKSEL SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Dentistry, Gastroenterology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Periodontal tedavinin Helikobakter pilori eradikasyon ve rekürrensine katkısının incelenmesiBu çalışmanın amacı, periodontal tedavi ile birlikte üçlü ilaç tedavisinin, sadece üçlü ilaç tedavisine göre gastrik Helikobakter pilori eradikasyonun başarı oranına etkisini incelemektir.Gastrik Helikobakter pilori enfeksiyonuna sahip 98 hasta çalışmaya dahil edildi. Gastrik Helikobakter pilori enfeksiyonu hızlı üreaz testi ve endoskopi ile histolojik doku incelemesiyle tespit edildi. Dental plaktaki Helikobakter pilori hızlı üreaz testi ile tespit edildi. Lansaprazol (2x30mg), amoksisilin (2x1gr), ve klaritromisin (2x500mg)' den oluşan İlaç tedavi rejimi 2 hafta süre ile uygulandı. Periodontal tedavi için gönüllü 51 kişi çalışma grubunu oluşturdu. Plak indeksi, gingival indeks, oral hijyen indeksi, cep derinliği ve klinik ataşman seviyesi klinik parametreleri oluşturdu. Periodontal tedavi oral hijyen eğitimi ve kök yüzeyi düzleştirilmesini içeriyordu. Eradikasyon tedavisinden 6 ay sonra tedavinin başarısı hızlı üreaz testi ile izlendi.Periodontal tedavi ile birlikte üçlü ilaç tedavisinin başarı oranının %64,7; sadece üçlü ilaç tedavisinin başarı oranının %51,1 olduğu sonucuna ulaşıldı. Oluşan fark klinik olarak anlamlı iken, istatiksel olarak anlamlı sonuca ulaşamadı (P=0,22). Tedavilerin başarılı olduğu hastalarda oral hijyen indeks değerlerinde istatiksel olarak anlamlı fark oluştu (P=0,043). Bu veriler etkili oral hijyen uygulamasının periodontal tedavinin ana kısmını oluşturduğunu ve Helikobakter pilori tedavisinin sonuçlarını etkilediğini göstermiştir.Güncel tedavi metotlarının mide üzerinde etkili iken dental plak üzerinde etkili olamadığı görülmüştür. Bu çalışmada Helikobakter pilori tedavisinin etkinliğini artırmak için periodontal hastalık tedavisinde olduğu gibi dental plağın faz 1 periodontal tedavi ve diş fırçalama ile uzaklaştırılması gerektiği gösterilmiştir. Periodontal tedavi ile üçlü ilaç tedavisi birlikte uygulandığında klinik sonuçlarda gelişme kaydedilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Contributions of periodontal treatment on the success of eradication therapy againsts gastric Helicobacter pyloriThe aim of this study was to examine the effect of concomitant periodontal treatment with triple eradication therapy compared to triple eradication therapy alone on the gastric eradication success rate of Helicobacter pylori.Ninety-eight patients with gastric Helicobacter pylori infection enrolled in this study. Gastric Helicobacter pylori infection was confirmed by both rapid urease tests and tissue histology by performing endoscopies. Helicobacter pylori in dental plaque was identified by rapid urease tests. The therapeutic regimen consisted of lansoprazole (2x30mg), amoxicillin (2x1gr), and clarithromycin (2x500mg) administered for 2 weeks. 51 of these patients who were volunteered to have periodontal treatment made up of study group. Clinical parameters, including plaque index, gingival index, oral hygiene index, probing pocket depth and clinical atachment level were assessed. Periodontal treatment consisted of oral hygiene instruction, scaling and root planning. Six months after completion of eradication therapy all patients underwent control examination by urea breath tests to monitor the success of the applied therapy.Our results showed that while triple eradication therapy with periodontal therapy resulted in 64.7 % success rate, the triple eradication therapy only resulted in 51.1 % success rate. Although the difference was clinically significant it did not reached statistical significance (P=0.22). There was difference in oral hygiene between both successful treatment outcomes. The difference was statistical significant (P=0.043). This results suggest that effective oral hygiene should be an integral part of periodontal therapy and may effect the outcome of Helicobacter pylori eradication therapy.Recent treatment methods, while being effective over stomach, haven?t turned out to be effective over dental plaque. This study suggests the necessity of the dental plaque removal by phase 1 periodontal therapy and tooth brushing to enhance the efficiency ratios of treatment in Helicobacter pylori as in the periodontal disease therapy. Concomitant periodontal therapy with triple eradication therapy may improve clinical outcome.