Sıçanlarda intrauterin oxcarbazepin ve gabapentin uygulamasının postnatal dönemde substantia nigradaki nöron sayısına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of in utero exposure to oxcarbazepine and gabapentin on the neuron number of the substantia nigra in adult rats
  1. Tez No: 326573
  2. Yazar: ZÜLEYHA ERİŞGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT AYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroloji, Histology and Embryology, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, farklı etki mekanizmalara sahip ikinci nesil antiepileptiklerden Oxcarbazepin (OXC) ve Gabapentin'in (GBP) gebelikteki kullanımına bağlı olarak substantia nigradaki (SN) toplam nöron sayısına etkilerini yetişkin sıçanda araştırmayı amaçlandı.Çalışmada 21 adet hamile Wistar albino sıçandan elde edilen, 45 günlük dişi 35 adet yavru sıçan kullanıldı. Hamile sıçanlardan 7 grup oluşturuldu. İlk üç gruba gebeliğin 1 ? 5., diğer üç gruba ise gebeliğin 6 ? 15. günlerinde, sırasıyla OXC (100 mg/kg/gün), GBP (50 mg/kg/gün) ve Serum Fizyolojik (SF; %0,9 NaCl, 1,5 ml/gün) gavaj yoluyla verildi. SF verilenler kontrol grubu olarak değerlendirildi. Hiçbir uygulamanın yapılmadığı grup ise pür kontrol (PK) grubu olarak belirlendi.Substantia nigra pars kompaktadan sistematik rastgele örnekleme ile 5 ?m kalınlığında alınan iki seri kesit çiftlerinden bir seri Nissl ve diğer seri immünohistokimyasal boyama ile boyandı. Nöron sayımı fiziksel disektör metodu kuralları doğrultusunda gerçekleştirildi. İmmunohistokimyasal çalışma için SN'deki dopaminerjik nöronları işaretleyen tirozin hidroksilaz antikoru kullanıldı.Kontrol gruplarından SF ve PK grupları karşılaştırıldığında, her iki uygulama dönemlerinde toplam nöron sayısının anlamlı şekilde SF grubunda az olduğu görüldü (P0,05). GBP verilenler ile SF grubu karşılaştırıldığında ise; gebeliğin 6-15.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the potential effects of in utero usage of two new generation antiepileptic drugs, namely oxcarbazepine (OXC) and gabapentin (GBP), on the total number of neurons of the substantia nigra (SN) in adult rats.Twenty one adult Wistar albino pregnant rats were divided into seven groups. Three groups received OXC (100 mg/kg/day), GBP (50 mg/kg/day) and Saline (%0,9 NaCl, 1,5 ml/day) during the 1-5th and the other three groups during the 6-15th gestational days by gavage. While the Saline groups were evaluated as controls, one group had no treatments and was used as pure control (PC). Number analyses were made on 45 days-old female offspring (n=35).Two series of systematic random section pairs of the SN were taken at 5 µm, according to the physical dissector method. Nissl stained section-pairs were used to determine the total number of neurons.