Karbazol birimi içeren kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokromik özellikleri
Synthesis,characterization and electrochromic properties of copolymers containing carbazole unit
- Tez No: 326576
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında karbazol birimi içeren alifatik, eter ve aromatik köprülü monomerler sentezlendi ve elektrokimyasal metotla İTO cam yüzeyine polimerleştirildi. Sentezlenen çıkış bileşikleri ve monomerlerin yapıları FT-IR ve NMR tekniği kullanılarak aydınlatıldı. Organik çözücüde çözünmeyen kopolimer örneklerinin XPS spektroskopisiyle yapıları belirlendi. Kopolimerizasyon işlemi, potansiyel kaynağı ve döngüsel voltametri metodu kullanılarak gerçekleştirildi. Ayrıca, kopolimerizasyon reaksiyonlarında pirol (Py), 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT) ve tiyofen (Th) gibi elektroaktif monomerler kullanıldı. İTO yüzeyine kaplanan polimerik filmlerin belirlenen potansiyel aralıklarında spektroelektrokimyasal ölçümleri alındı. Aynı filmler üzerinden süreye bağlı olarak optiksel karşıtlık (maksimum geçirgenlik) ölçümleri (elektrokromik anahtarlama) gerçekleştirildi ve iyi sonuçlar elde edildi. Ayrıca, kopolimerlerin İTO yüzeyinden dört nokta prob tekniği kullanılarak iletkenlik ölçümleri alındı. Organik çözücüde çözünen polimerlerin floresans özellikleri incelendi. Monomer ve kopolimerlerin ısısal kararlılıkları incelendi ve bazı önemli sonuçlar bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aliphatic, ether ve aromatic bridging monomers containing carbazole unit were synthesized and polymerized onto ITO glass surface via electrochemical process. The structures of the synthesized beginning compounds and monomers were demonstrated using FT-IR and NMR technique. The structures of the copolymers, which were not soluble in organic solvents were determined with XPS spectroscopy. The copolymerization process was carried out using potentiostat and cyclic voltammetry method. Additionally, the electro active monomers like pyrrole (Py), 3,4-ethylenedioxythiophene (EDOT) and thiophene (Th) were used in the copolymerization reactions. The spectroelectrochemical measurements of the polymeric films coated onto ITO surface were performed at the stated potential ranges. The optical contrast (maximum transmittance) measurements were carried out using the same polymeric films according as time. So, the results were dramatically obtained. Moreover, the conductivities of the polymeric films coated onto the ITO glass surface were measured via the four point probe technique. Fluorescence properties of the polymers, which were soluble in organic solvents, were investigated. The thermal stabilities of the monomer and copolymers were determined and the remarkable results were obtained.