Biga Yarımadası'nın temel jeolojik sorunlarına potansiyel alan yöntemleri ile bir yaklaşım
An approach to the basic geological problems of Biga Peninsula by means of potential field methods
- Tez No: 326588
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YİĞİTBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tektonik bakımdan oldukça aktif ve litolojik çeşitlilik açısından da oldukça zengin olan Biga Yarımadası ve civarının yeraltı yapısı Bouguer gravite ve havadan manyetik veriler ile incelenmiştir. Bilindiği üzere, gravite ve manyetik gibi potansiyel alan yöntemlerinde karşılaşılan en önemli zorluklardan biri problemin matematiksel doğasına uygun olabilecek analiz yöntemlerinin seçilebilmesidir. Özellikle Biga Yarımadası gibi jeolojik açıdan karmaşık bir bölgenin yeraltı yapısının jeofizik veriler yardımıyla tutarlı bir şekilde ortaya konulabilmesi, problemin çözümüne yönelik birçok veri işlem tekniği ile elde edilecek jeofizik görüntülerin jeolojik veriler ışığında değerlendirilip yorumlanmasıyla mümkün olabilir. Günümüzde kullanılan birçok paket program kullanıcıya önemli derecede imkan sağlayabilmekte ancak bazı durumlarda yeterli olamamaktadır. Bu nedenle tez çalışmasında geleneksel ve güncel birçok veri işlem aşamasını ve analiz tekniğini bünyesinde barındıran kullanıcı ile etkileşimli arayüze sahip bir paket program da geliştirilmiştir. Geliştirilen GMINTERP adlı paket program yardımıyla Biga Yarımadası ve civarına ait Bouguer gravite ve havadan manyetik veriler analiz edilmiş ve mıknatıslanma şiddeti ve yoğunluk dağılımı gibi fiziksel parametrelere bağlı jeofizik bulgular jeolojik veriler ile deneştirilerek yeraltı yapısı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subsurface structure of tectonically very active Biga Peninsula and its surrounding which contains many kinds of geologic units was investigated by means of Bouguer gravity and airborne magnetic data. As is known, one of the most important difficulty in potential fields methods such as gravity and magnetic is to choose the analysis techniques that are proper to the nature of the problem. In particular, in order to interpret the subsurface structure of a complex geology like Biga Peninsula, numerous data processing techniques proper to the solution of the problem must be applied. Additionally the geophysical images must be interpreted in the light of geological data. Nowadays many data processing software packages are widely used for the interpretation and yield facilities to the interpreter, but these facilities do not be sufficient in some cases. Thus in this study a graphical user interface, namely GMINTERP which contains commonly used and current data processing techniques, was also developed. The subsurface structure of Biga Peninsula and its surrounding was analyzed using gravity and magnetic data via GMINTERP and the geophysical findings based on the variation of magnetization intensity and density were correlated with known geological data.