Simav (Kütahya) fayının sismisitesi ve sismotektonik özellikleri
Seismicity and seismotectonic characteristics of Simav (Kütahya) fault
- Tez No: 326589
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN, YRD. DOÇ. DR. TOLGA BEKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu doktora tezi çalışması kapsamında, dünyada en çok deprem üreten bölgelerden biri olan Batı Anadolu'daki en dikkat çekici yapılardan biri olan Simav Fayı'nın sismotektonik özellikleri incelenmiştir. Özellikle aletsel dönemde Simav Fayı'nın ürettiği en büyük deprem olan 19 Mayıs 2011 Simav Depremi (Mw=5.83) ve bu depremin arkasından gelişen depremler, çalışmanın temel veri kaynağını oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma sismolojik anlamda Simav Fayı'nı konu alan en kapsamlı çalışma özelliğini taşımaktadır. Çalışma kapsamında bölgeye üç adet deprem istasyonu kurulmuş ve yaklaşık 30 aylık bir süreçte deprem kayıtları elde edilmiştir. Çalışma kapsamında kaydedilen ve farklı merkezlerden elde edilen toplam 37 adet deprem verisinin (Mw>3.5) moment tensör ters çözümü ile bu depremlere neden olan faylara ait odak mekanizmaları ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca bölgede meydana gelen artçı şoklara (M > 1.9) ait lokasyon dağılımları ikili fark algoritması ile ele alınmış ve bu dağılım, ana şok sonrası meydana gelen Coulomb gerilme değişimi ile birlikte değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, bölgede egemen olan tektonik rejimin türü ve açısal parametreleri gerilme tensörü analizi ile irdelenmiş, Simav Fayı ve bu fayla ilişkili diğer faylanmalara ait bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this Ph.D. dissertation, the seismotectonic characteristics of Simav Fault, one of the most important structures in Western Anatolia, were investigated. The 19 May 2011 Simav Earthquake (Mw=5.83), the biggest event produced by Simav Fault in instrumental period, and its aftershocks are the main database of the study. The present study, subjected to Simav fault, is also the most detailed implementation in seismologial manner in the study area. The events occured in the area were recorded during 30 months by three sismic stations deployed on the study area and on its surroundings. The focal mechanisms were revealed by moment tensor inversion method using the dataset of 37 events (Mw > 3.5), which were acquired in present study and obtained from the other sismological networks. The aftershocks (M > 1.9) were relocated using double difference algorithm and the location distribution were disscussed by considering Coulomb stress changes in the area caused by the mainshock. In the light of these findings, the type and angular parameters of dominant tectonic regime in the study area were analysed using stress tensor inversion and then a faulting model was suggested for the area.