Biber (Capsicum annuum L.)'in sulama suyu ve radyasyon kullanım etkinliği
Water and radiation use efficiencies of papper (Capsicum annuum L.)
  1. Tez No: 326596
  2. Yazar: OSMAN HAKKI KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, biber (Capsicum annuum L.) bitkisinin farklı sulama uygulamaları sonucu oluşan farklı vejetatif gelişimlere göre, bitkinin kullanabildiği radyasyon miktarının verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek için yürütülmüştür. Damla sulama yöntemi ile sulanan biber bitkisinde sulama programı IRSIS paket programı ile oluşturulmuştur. Uygulanan sulama programları toprakta kullanılabilir nemin %40'ı tüketildiğinde, eksilen nemin %120, %100, %80, %50 ve %20'sinin uygulandığı konulardan oluşturulmuştur.Toplam günlük solar radyasyon, sulamanın tam karşılandığı bir bitkinin üzerine yerleştirilen pyronometre sensörü ile saatlik olarak ölçülmüştür. Bitki gelişim dönemi süresince gelen PAR (fotosentetikli aktif radyasyon) miktarı 2267,67 MJ m-2 olmuştur. Sulama konularında sırasıyla S20, S50, S80, S100 ve S120'de bitki yaprak alanlarına göre tutulan PAR değerleri sırasıyla 453,96, 535,33, 561,63, 711,28 ve 648,11 MJ m-2 olarak elde edilmiştir. Tutulan kümülatif PAR değerleri toplam meyve verim miktarları ile lineer bir artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted out to determine how to be affected the yield and quality of pepper (Capsicum annuum L.) according to the amount of PAR (photosynthetic active radiation) intercepted by the pepper canopies irrigated under different irrigation regimes. Irrigation treatments; in the full treatment (S100), water in the root zone was refilled up to full capacity. In another treatments, the water applied was 20%, 50%, 80%, 100% and 120% of full irrigation.The solar radiation with hourly was measured by a pyronometer sensor located upon a plant canopy approximately 1.5 m above from the soil surface. The incoming amount of PAR througout the whole growing season was 2267.67 MJ m-2. Crop growth is mainly dependent on the amount of water applied, causing plants to have different leaf area, hence this acted by restricting the intercepted PAR, when were 453.96 (S20), 535.33 (S50), 561.63 (S80), 711.28 (S100) ve 648.11 (S120) MJ m-2. Also, The amount of cumilative PAR increased linearlly with the yield.