Organofosfat türü pestisitlerin tayinine yönelik elektrokimyasal impedans temelli sensör geliştirilmesi
Development of electrochemical impedance-based sensor for the detection of pesticides type organophosphate
- Tez No: 326599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada CPF ile moleküler baskılanmış film, kalem grafit elektrot yüzeyine döngüsel voltammetri ile CPF ve Pirol varlığında elektropolimerize edilerek hazırlanmıştır. Geliştirilen yeni impedimetrik modifiye elektrot, önemli bir pestisit türü olan CPF tayininde kullanılmıştır. CPF'un Polipirol(PPy) film üzerine bağlanma performansı elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile izlenmiştir. Modifiye edilen elektrotun yüzeyi taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Elde edilen impedans sonuçlarına göre, baskılanmış PPy modifiyeli kalem grafit elektrot yenilenebilirliği yüksek, tek kullanımlılık, düşük maliyetli, seçici ve duyarlı bir şekilde CPF tayinine olanak sağlamıştır. Deney koşullarında, geliştirilen impidimetrik sensör 20-300 µg L-1 CPF aralığında doğrusal değiştiği saptanmıştır. Sensörün belirtme alt sınırı ise 5,8 µg L-1 olarak bulunmuştur. Bununla birlikte geliştirilen sensör yapay örneklerde CPF tayinine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study chlorpyrifos (CPF) templated molecularly imprinted film is electrochemically synthesized on a pencil graphite electrode (PGE) using cyclic voltammetry to electropolymerize pyrrole in the presence of CPF. The fabricated modified electrode was used as a novel impedimetric sensor for the determination of an important organophosphorus pesticide, CPF. The binding performance of CPF to the polypyrrole (PPy) film was examined by using electrochemical impedance spectroscopy. The surface morphology of the imprinted film was characterized by Scanning Electron Microscopy. The results obtained from impedance measurements show that imprinted PPy modified PGE gives renewable, disposable, low cost, selective and sensitive electrochemical sensor for the determination of CPF. Under experimental conditions, the proposed impedimetric sensor has a linear response range between 20 to 300 µg L-1 with detection limit of 5.8 µg L-1 (based on 3sb). Furthermore, the fabricated sensor was successfully applied to determine CPF in spiked samples.