Atıksulardan elektrohidrolizle hidrojen gazı üretimi
Hydrogen gas production from wastewaters by electrohydrolysis
  1. Tez No: 326605
  2. Yazar: SEDEF ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ, PROF. DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hızla artan enerji ihtiyacını karşılamak için fosil yakıtların aşırı kullanılması, küresel ısınma ve asit yağmurlarına yol açmıştır. Bu sebeple son 50 yılı aşkın bir süredir temiz ve yüksek enerjili yakıt arayışı önem kazanmıştır.Hidrojen küresel ısınmaya yol açan gaz emisyonunu azaltacak temiz ve yüksek enerjili (122 kJ g-1) bir yakıttır. Hidrojen gazı üretimi için geliştirilen prosesler yoğunlukla enerji eldesine yöneliktir.Sirke fermantasyonu sonucu oluşan atıksuların yüksek asetik asit içeriği nedeniyle elektrohidrolizi ile hidrojen gazı üretimi yeni ve gelecek vaat eden bir yaklaşım sunmaktadır.Bu çalışma kapsamında sirke fermentasyonu atıksuyundan elektrohidrolizle hidrojen gazı üretimi araştırılmıştır. Uygulanan doğru akım voltajı, atıksuyun KOİ konsantrasyonu, metal elektrodun türü, yonga ve tuz katkısı gibi farklı parametrelerin hidrojen gazı üretimine etkileri sistematik olarak araştırılmıştır.Optimum voltaj 4 V, optimum başlangıç KOİ konsantrasyonu 48,6 g/l ve en uygun elektrod türü alüminyum olarak belirlenmiştir. Atıksuya ilave edilen yonga ve tuzun etkisinin araştırıldığı deneylerde hem yonga hem de tuz katkılı deneyin hidrojen üretimini maksimize ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Utilization of fosil fuels to meet increasingly growing energy demand caused global warming and acid rains. For this reason, search for clean and high energy fuels has gained considerable attention over the last fifty years.Hydrogen is a clean and high energy ( 122 kJ g-1) fuel with reduced green house gas emission. Processes developed for hydrogen gas production are energy intensive.Because of high acetic acid content of vinegar fermentation wastewater, hydrogen gas production by electrohydrolysis presents a novel and promising approach.Hydrogen gas production by electrohydrolysis of vinegar fermentation wastewater was investigated in this study. Effects of different parameters such as applied direct current voltage, COD content of the wastewater, type of electrodes, scrap aluminum and salt addition on hydrogen gas production were investigated systematically.Optimum voltage was determined as 4 V, optimum initial COD concentration was determined as 48,6 g/l and optimum electrod type was determined as aluminum. İn the experiments which was investigated the effect of scrap aluminium and salt, both scrap aluminium and salt added experiment was maximized the hydrogen gas production.