Çanakkale ilinde karnabahar mozaik virüsü (Cauliflower mosaic virus; CaMV) izolatlarının tanılanması ve karakterizasyonu
Identification and characterization of Cauliflower mosaic virus (CaMV) isolates in Çanakkale province
  1. Tez No: 326606
  2. Yazar: HASAN TUNA TUZLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Çanakkale ili ve ilçelerinde 2010-2011 üretim yılları içinde bir sörvey çalışması yürütülerek Karnabahar mozaik virüsü (Cauliflower mosaic virus; CaMV)'ne benzer simptom gösteren karnabahar ve lahana bitkilerinden 84 örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler CaMV'nin varlığını belirlemek amacıyla DAS-ELISA ve/veya PCR yöntemiyle test edilmiştir. DAS-ELISA ve/veya PCR testleri sonucunda 84 örnekten 63 tanesi CaMV ile infekteli bulunmuştur. İnfekteli bulunan örnekler içerisinden elde edilen bazı izolatların moleküler özelliklerini belirlemek amacıyla kılıf protein (CP) genleri klonlanarak nükleik asit dizilimleri belirlenmiştir. Klonlama ve sekans analizi yapılan CaMV izolatlarına özgü nükleotid dizilimleri gen bankasında bulunan ve dünyanın farklı üretim bölgelerinden CaMV izolatlarının kılıf protein genleriyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda ülkemiz CaMV izolatlarının CP genlerinin nükleotid düzeyinde % 93-100, dünya izolatları ile % 92-97 oranında bir benzerliğe sahip olduğu bulunmuştur. Yapılan filogenetik analizler sonucunda Çanakkale izolatlarının dünyanın farklı bölgelerindeki izolatlarla farklı düzeylerde ilişki gösterdiği saptanmıştır. Bazı izolatlara yapılan Western blot analizi sonucunda 44 kDa, 39 kDa ve 37 kDa ağırlığında proteinler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey was conducted in Canakkale Province and sub province on cauliflower and cabbage plants that show Cauliflower mosaic virus-like symptoms between the years 2010-2011. A total of 84 samples were collected from these areas and tested by DAS-ELISA and/or PCR for the presence of CaMV. As a result of the DAS-ELISA and/or PCR analysis 63 out of 84 samples were found infected with CaMV. The coat protein genes of some isolates were cloned and sequenced. Isolates were further characterized and the sequences obtained from CaMV isolates of Canakkale were compared with known sequences from other part of the world to determine the genetic differences and evolutionary relationships among CaMV isolates from Canakkale and the other parts of the world. Comparison of CP genes revealed that CP gene of CaMV isolates from Canakkale Province and sub provinces showed 93-100 % and isolates with the world 92-97 % identity in their nucleotide sequence, respectively. Phylogenetic analysis of the CP gene sequences showed that CaMV isolates from Canakkale provinces and sub provinces displayed different level of genetic relationship with CaMV isolates from those of the world. In this case the method isolates proteins were analyzed by western blot analysis. As a result of western blot analysis of some isolates with 44 kDa, 39 kDa and 37 kDa weight proteins were obtained.