Şirvan-Özpınar (Siirt) dolayının jeolojisi, yeraltı jeolojisi ve hidrokarbon olanakları
The surface-subsurface geology and hydrocarbon possibilities of Sirvan-Ozpinar (Siirt) region
- Tez No: 326607
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN PERİNÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Energy, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışma Alanı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Siirt ili, Şirvan-Özpınar dolayındadır. Çalışma alanının bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi, petrolcülük açısından Türkiye'nin en önemli bölgesi ve Arabistan Kıtası'nın kuzey kenarında kalır. Özellikle Miyosen ve Kretase Şaryaj ön cepheleri ciddi potansiyel olmasına rağmen jeoloji ve sondaj zorluklarından dolayı fazla araştırma konusu olamamıştır. Miyosen Şaryaj cephesi çalışma alanının yaklaşık olarak ortasından geçmektedir. Bu alanda yeni çalışmaların yapılması petrolcülük açısından önemlidir.Yüzey jeoloji haritası kullanılarak alanda açılmış olan petrol kuyularının korelâsyonu ve çalışma alanındaki Miyosen alloktonlarının altındaki otokton birimlerin üzerinde yer alan bindirme düzleminin yapı haritası hazırlanmıştır. Ayrıca allokton birimler arasındaki iki bindirme düzleminin yapısal yükseklik haritası hazırlanmıştır.Elde edilen tüm veriler birlikte değerlendirilmiş olup, otokton birimler ile üstündeki allokton birimlerin arasındaki bindirme düzlemi yapı haritası çıkarılmıştır. Bu yapı haritasına göre Allokton birimlerin altındaki otoktonların üzerinde prospekt alan olabilecek iki yapı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Study area located at Sirvan-Ozpinar (Siirt) which is situated in the Southeast Turkey. The important oil fields of Turkey are in this region which is located on northern margin of the Arabian Plate. The important potential oil fields expected under allochthonous units which is thrusted on the North margin of Arabian Plate during Late Cretaceous, Late Miocene-Pliocene interval. These areas not properly explored due to tough topography and difficult drilling condition. Miocene overthrust zone is located in the central part of the study area. Therefore additional investigation is important for petroleum explorations in this area.Existing geological maps and well data set are used to prepare well-log correlation and structural maps. Structure contour map of top of autochthonous sequence, which is thrusted over by allochthonous units, is prepared. Additionally two more structural map of overthrust surfaces positioned between allochthonous units are prepared.Interpreted data set is evaluated to prepare the structures map of overthrust surface which is located between autochthonous units and lover slice of allochthonous units. Based on this structure map two prospect areas have been defined under allochthonous sheet.