Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yumurtalarına farklı sürelerde uygulanan ısı şokunun triploid oluşuma ve yaşama oranına etkisi
Effect of heat shock applied in different period on triploid formation and viability rate in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) eggs
- Tez No: 326612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKI, DOÇ. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, yeni döllenmiş olan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yumurtalarına farklı sürelerde uygulanan ısı şokunun, yüzde triploidiye ve yaşama oranlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada sağım yoluyla elde edilen O. mykiss yumurtalarına, döllendikten 10 dk. sonra, 26 °C'de 5, 10, 15 ve 20 dk. olmak üzere farklı sürelerde ısı şoku uygulanmış ve yumurtalar bu sürelere göre deneme gruplarına ayrılmıştır. Kontrol ve deneme gruplarının klasik inkübasyon şartlarında kuluçkaya alınmasından itibaren 60 gün süreyle yaşama oranları tespit edilmiştir. Embriyonik dönemdeki gözlü larvalardan yapılan kromozom analizleri sonucu; diploid 2n=56 ve triploid 3x=84 adet kromozom tespit edilmiştir. Ayrıca deneme gruplarındaki triploid yüzdeyi belirleyebilmek için, kandan yayma yöntemiyle preparatlar hazırlanmış ve eritrosit ölçümleri yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. 5, 10, 15 ve 20 dakikalık ısı şoklamaları sonucu triploid yüzdeler sırasıyla, %10, %40, %90 ve %95 olarak tespit edilmiş; 10, 15 ve 20 dk.
Özet (Çeviri)
In this study, effects to triploid percentage and survival ratio of thermal shock that applied to recently impregnated eggs of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) at different periods have been investigated. Application process realized 10 minutes later after the fertilization, thermal shock have been performed to O. mykiss eggs that getting by use of stripping for different time periods at 26°C for 5, 10, 15 and 20 minutes and eggs were separated to experimental groups with regard to these time periods. Survival ratio at the classical incubation situations, have been established throughout 60 days in control and experimental groups. Chromosome analysis results of eyed periods larvae of thermal shocked eggs were detected as diploid 2n=56 and triploid 3x=84. In addition, blood preparation were prepared with thin smear method and results of erythrocyte measurements were determined for creation of triploid percentage. As the result of 5, 10, 15, 20 min time periods thermal shocks, triploid percentages of experimental groups were detected as %10, %40, %90 ve %95 respectively.