Bazı ağır metallerin kişniş (Coriandrum sativum L.) bitkisi tarafından alımı ve gelişimi üzerine etkileri
Uptake of some heavy metals in coriander (Coriandrum sativum L.) and their effects on plant growth
- Tez No: 326613
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü ve Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Doku Kültürü ve Biyoteknoloji laboratuarlarında 2011-2012 yıllarında yürütülmüştür. Denemede, kişnişin Gamze çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada kadmiyum (Cd), kurşun (Pb) ve çinko (Zn) ağır metallerinin farklı yoğunlukları kullanılarak kişniş bitkisinin gelişimi ve element alımları incelenmiştir. Bitkiler kontrollü koşullarda yetiştirme odasında yetiştirilmiştir. Çok sayıda morfolojik ve fizyolojik ölçüm ve gözlemler alınmıştır. Genellikle ağır metal uygulamalarının yüksek dozlarında bitki gelişimi belirgin bir şekilde sınırlanırken düşük dozlarda ise olumsuz etkisi görülmemiştir. Ağır metal uygulamaları ile verilen metalin bitki tarafından yüksek miktarda alınması yanında diğer elementlerin alımı üzerine etkili olmuştur. Sonuç olarak bitki gelişiminin çok sınırlanmadığı dozlarda ağır metallerce kirlenmiş topraklarda kişniş bitkisi yetiştirilmesi ile toprakların ağır metallerden kısmen temizlenebileceği görülmüştür. Ayrıca tıbbi ve aromatik bitkilerin genellikle uçucu yağlarından yararlanılması ve uçucu yağlarının da genellikle ağır metal ile kirlenmemesi bir avantajdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Tissue Culture Laboratory of Department of Field Crops and Biotechnology Laboratory of Agricultural Faculty during 2011-2012. In the experiment, Gamze cultivar of coriander was used. In the study, plant growth and element uptake of coriander plants using different concentrations of cadmium (Cd), lead (Pb) and zinc (Zn) were investigated. The plants were grown in a growth room under the controlled conditions. Several morphological and physiological measurements and observations were taken. In general, the higher doses of heavy metals inhibited the plant growth whereas the lower doses did not have negative effects. Heavy metals? uptake increased with application of heavy metals, in addition, they affected uptake of the other elements in the plants. As a result, in the soils contaminated with heavy metals, but not disturbing plant growth, coriander can be used for clearance of the soil. Moreover, medicinal and aromatic plants generally grown for their essential oil content which is not contaminated with heavy metals, is an advantage.