Çanakkale civarında yaşayan Anatololacerta anatolica (Werner, 1902)(Reptilia:Sauria:Lacertidae) örneklerinde yaş tayini
Age estimation of the aAatololacerta Anatolica (Werner, 1902)(Reptilia:Sauria:Lacertidae) specimens living in the vicinity of Çanakkale
- Tez No: 326632
- Danışmanlar: PROF. DR. C. VAROL TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale civarında dağılış gösteren 43 (6 ??, 29 ??, 8 juv.) Anatololacerta anatolica örneklerinde iskelet kronolojisi metodu kullanılarak, tahmini yaşlar hesaplanmıştır. Ayrıca bu örnekler morfolojik özellikler ve pholidosis karakterleri bakımından detaylı olarak incelenmiştir. Falanjlardan alınan enine kesitler incelendiğinde Çanakkale populasyonu için median yaş 4 olarak hesaplanmıştır. Anatololacerta anatolica örnekleri arasında en büyük yaş bir dişi bireyde 10 olarak hesaplanmış, bu bireyde baş+gövde uzunluğu 74,18 mm olarak ölçülmüştür. Ortalama baş+gövde uzunluğu erkeklerde 57,39 mm (SD= 4,6) dişilerde ise 63,62 mm (SD= 8,62) olarak bulunmuştur. Tür için cinsel olgunluk yaşı 3 olarak hesaplanmıştır. Korelasyon analizi neticesinde hem erkek (r: 0,845) hem de dişi (r: 0,886) bireylerde yaş-boy arasında kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, age estimation using skeletochronology method was done in 43 (6 ??, 29 ??, 8 juv.) Anatololacerta anatolica specimens living in the vicinity of Çanakkale. Also that specimens was examined for morphological properties and pholidosis characters. When the cross sections taken from phalanges are examined, median age for Çanakkale population is counted as 4. The maximum age was caltulated 10 for a female, and the head+body length of that female specimen is measured 74,18 mm among the Anatololacerta anatolica specimens. The mean head+body length found 57,39 (SD= 4,6) mm for males and 63,62 (SD= 8,62) mm for females. The age of sexual maturity found 3 for this species. As a result of correlation analysis, a strong correlation was found between age-length for both males (r: 0,845) and females (r: 0,886).