Gökçeada ve Çanakkale civarında yaşayan Ophisops elegans Mènètriès 1832 (Sauria: Lacertidae) populasyonlarında yaş tayini
Age estimation of the populations of Ophisops elegans Mènèttriès 1832 (Sauria: Lacertidae) in the vicinity of Çanakkale and Gökçeada
  1. Tez No: 292633
  2. Yazar: SULTAN PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale (13 ??, 10 ??, 1 juv.) ve Gökçeada (14 ??, 11 ??, 1 juv.) Ophisops elegans populasyonlarında iskelet kronolojisi yöntemi ile yaş tayini yapılmıştır. Femur kemiklerinin enine kesiti incelenen toplam 50 (27 ??, 21 ??, 2 juv.) örnekte, Çanakkale populasyonunun median yaşı 3 (1-4), Gökçeada populasyonunun median yaşı 3 (1-6) olarak bulunmuştur. Örnekler arasında en büyük yaş Gökçeada populasyonundaki bir erkek bireyde 6 olarak hesaplanmıştır. Populasyonlar arasında B+G uzunlukları bakımından fark olmamakla birlikte ortalama B+G uzunluğu Çanakkale populasyonunda 45,90 mm (SD= 4,06) Gökçeada populasyonunda 43,53 mm (4,11) olarak bulunmuştur. Örneklerin tamamında yaş-boy arasındaki denklem B+G uzunluğu= 36,78 + (2,77 x yaş) olarak hesaplanmış, yapılan doğrusal regresyon analizi sonucunda yaş-boy arasında zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, age estimation by the skeletochronology method was done in Çanakkale (13 ??, 10 ??, 1 juv.) and Gökçeada (14 ??, 11 ??, 1 juv.) populations of Ophisops elegans. It was figured out that the median age of Çanakkale population is 3 (1-4) and Gökçeada population is 3 (1-6) in a total of 50 (27 ??, 21 ??, 2 juv.) samples which were analyzed transverse sections of femora. Among the samples, the maximum age was calculated as 6 for a male. There is not a statistically difference between populations in terms of head+body lengths, and it was figured out that the average head+body length in Çanakkale population is 45.90 mm (SD=4.06) and in Gökçeada population is 43.53 mm (4.11). The equation between age and length for all samples was calculated as head+body length= 36.78 + (2.77 x age) and as a result of linear regression analyses. It was determined that there is a weak correlation between age and length.