Çanakkale ili süt üretimi işletmelerinde kullanılan silajların biyojen amin içerikleri üzerinde bir saha taraması
A study on biogen ami?ne contents of silages used by dairy farms in Çanakkale province
  1. Tez No: 326646
  2. Yazar: ERHAN AKBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAMAN YURTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada koyun ve keçi yetiştiriciliği ile uğraşan işletmelerden toplanan mısır silajı örneklerinin biyojen amin ve kimyasal kompozisyonu değerlendirilmiştir. Silaj örnekleri Çanakkale yöresindeki 60 işletmeden alınmış ve yapılış şekline göre büyük balya silajı (BB), küçük balya silajı (KB) ve yüzey silajı olmak üzere gruplandırılmıştır. Triptamin, ß-feniletilamin, putresin, kadaverin, histamin, tiramin, spermidin ve spermin konsantrasyonları HPLC metodu kullanılarak belirlenmiştir. Silaj örnekleri pH, kuru madde (KM), ham protein (HP), amonyak azotu (NH3-N), suda çözünebilir karbonhidratlar (WSC), nötr çözücülerde çözünmeyen karbonhidratlar (NDF), asit çözücülerde çözünmeyen karbonhidratlar (ADF), asit çözücülerde çözünmeyen lignin (ADL) ve kül içeriği bakımından analiz edilmiştir. Silaj tipinin histamin (P=0,019) dışında kalan biyojen aminler üzerine etkisi önemsiz (P>0,05) bulunmuştur. Ortalama biyojen amin konsantrasyonları, triptamin, ß-feniletilamin, putresin, kadaverin, histamin, tiramin, spermidin ve spermin için sırasıyla 9,566; 3,316; 67,950; 63,266; 21,950; 80,666; 1,166; 13,200 mg/kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Biogen amine contents and chemical composition of corn silage samples collected from sheep and goat farms were evaluated in this study. Silage samples were taken from 60 farms located in Çanakkale province and classified as big bale silage (BB), small bale silage (SB) and ground type silage (GS) samples according to their respective source types. Triptamine, ß-feniletilamine, putrecine, cadaverine, histamine, tyramine, spermidine and spermine concentration were determined using HPLC method. Silage samples were also analysed for pH, dry matter (DM), crude protein (CP), amonia nitrogen (NH3-N), water soluble carbohydrate (WSC), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), acid detergent lignin (ADL) and ash contents. There were no significant differences (P>0,05) between individual biogen amine concentration of silage types except histamine (P=0,019). The mean concentration of biogen amines were found as 9,566; 3,316; 67,950; 63,266; 21,950; 80,666; 1,166; 13,200 mg/kg for triptamine, ß-feniletilamine, putrecine, cadaverine, histamine, tyramine, spermidine and spermine respectively.