Sonlu sistem denklemleri teorisi üzerine
On finite system equations theory
- Tez No: 326648
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP HACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bilim ve mühendislikteki bazı uygulamalı problemler sonlu sistem denklemleri yardımıyla çözülebilir. Sonlu sistem denklemleri, elektronik bilgisayarların tasarımında, farklı dillerin sentez analizinde, tıpın bir çok alanında önemli rol oynadığından bu problemlerin daha derinden araştırılması gerekir.Tez konusunun amacı sonlu sistem denklemleri üzerine bazı çalışmalar yapmaktır. İlk olarak sonlu sistemin temel modeli incelenmiştir. Sonlu sistem deneylerinde temel kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra durum teşhis deneylerinin tasnifi yapılarak bu konuda önemli algoritmalar araştırılmıştır. Son olarak son durum ağacının önemli özellikleri incelenmiş ve bu ağaç yardımıyla teşhis deneylerinde uygulama amaçlı sonuçların bulunması yönünde çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most applied problems encountered in scientific and engineering investigations can be solved with the help of finite state equations. Since finite state equations played an important role in many areas such as, design of electronic computers, analysis of language syntax, medical science, these problems require deep investigations.The aim of this thesis is to study on finite state equations. Firstly some properties of basic model were investigated. Basic concepts of the state experiments were given. Also algorithms concerning classification of the state identification experiments have been constituted. Finally some properties of the homing tree and state identification have been carried out for application of results with the help of the homing tree.