Galsama ağlarında donam faktörünün av verimi ve seçiciliğe etkisi
Effect of hanging ratio to catch efficiency and selectivity in gillnets
  1. Tez No: 326649
  2. Yazar: CANALİ KUMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ALTINAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET: Çalışmada, Çanakkale kıyılarında ticari balıkçılıkta kullanılan 36 ? 40 ? 44 ? 50 mm göz açıklığına sahip galsama ağlarına üç farklı donam faktörü (E= 0,40 ? E= 0,50 ? E= 0,60) uygulanarak donatılmıştır. Voli yöntemi kullanılarak yapılan avcılıkta ağlar için hedef tür olan kupes (Boops boops, Linnaeus, 1758.) balığının seçiciliğine ve av verimine olan etkisi araştırılmıştır.Seçicilik hesaplamalarında SELECT (Select Each Lengthclass's Catch Total) metodundan yararlanılmıştır. Beş farklı model (normal location, normal scale, gamma, lognormal, bimodal) kullanılarak yapılan seçicilik hesaplamalarında kupes balığı için en iyi dağılımı lognormal model vermiştir. 36 ? 40 ? 44 ? 50 mm göz açıklığına sahip ağların optimum yakalama boyları lognormal metoda göre, 0,4 donam faktörüyle donatılan ağlarda sırasıyla 18,65, 20,72, 22,80 ve 25,90 cm; 0,5 donam faktörüyle donatılan ağlarda sırasıyla 17,90, 19,89, 21,88 ve 24,86 cm; 0,6 donam faktörüyle donatılan ağlarda sırasıyla 16,98, 18,87, 20,75 ve 23,58 cm olarak hesaplanmıştır.Kupes balığı için belirtilen ilk üreme boyu ile çalışmada elde edilen optimum yakalama boyları karşılaştırıldığında; çalışmada kullanılan ağların hedef tür üzerinde av baskısı oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, gillnets with 36 40 44 - 50 mm mesh size that targets bogue (Boops boops, L. 1753), which used in commercial fishing commonly at Canakkale shores were equipped in three different hanging ratios (E=0.40 E=0.50 E=0.60) to determine the effect of hanging ratio to selectivity and catch efficiency.SELECT (Select Each Lengthclass?s Catch Total) method was used to fit selectivity curves. Lognormal model gave the best fit for selectivity curve of bogue selection from findings of five different curve model (normal location, normal scale, gamma, lognormal, bimodal). According to lognormal method model lengths of gillnets with 36 40 44 50 mm mesh size was calculated; in hanging ratio of 0.4 equipped nets 18.65, 20.72, 22.80 and 25.90 cm respectively; in hanging ratio of 0.5 equipped nets 17.90 cm, 19.89 cm, 21.88 cm and 24.86 cm respectively; in hanging ratio of 0.6 equipped nets 16.98 cm, 18.87 cm, 20.75 cm and 23.58 cm respectively.Model lengths of gillnets that were used in field studies are quite higher than first reproduction length of bogue (B. boops). Results predict the nets used in research have no pressure on bogue stock.