Somatostatin'in kaudal-epidural katater yoluyla uygulanmasının tavşanlarda aneljezik etkinliğinin, olası sistemik hemodinamik etkilerinin ve nörotoksik potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 32668
  2. Yazar: YÜKSEL ERKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY ARKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
58 Özet Günümüzde pek çok ilaç analjezi amacıyla epidural ve intratekal yolla denenmektedir. Bu ilaçlardan biri olan somatostatin opioidler, lokal anestezikler ve klonidine alternatif olma yolundadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda somatostatinin epidural ve intratekal olarak uygulamalarının insan ve hayvanlarda analjezik etkileri olduğu gösterilmiştir. Ancak literatürde somatostatinin spinal korda nörotoksik etkileri olduğunu gösteren çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmada bir tetradekapeptid olan somatostatinin analoğu octreotide'in epidural yolla uygulanmasının tavşanlarda analjezik etkinliği, olası sistemik hemodinamik etkileri ve nörotoksik potansiyelinin incelenmesi amaçlandı. Araştırma planına alınan yirmi Yeni Zelanda tavşanı beşerli dört gruba ayrıldı. Her denek hayvanına sakral yoldan epidural kateter yerleştirildi. 1. Gruba 100, 2. Gruba 200, 3. Gruba 400 mikrogram somatostatin, 4. Gruba serum fizyolojik epidural yolla uygulandı. Total volüm tüm denekler için 4 cc olacak şekilde serum fizyolojikle tamamlandı. Kateter yerleştirilmesini takiben ; 1. gün epidural somatostatinin analjezik etkinliği formalin testi ile kontrol edildi. 2. gün kan basıncı ve kan PH, PO2, PCO2 ve O2 SAT % değerleri epidural enjeksiyon öncesi ve sonrasındaki 30 dakika süresince izlendi. 3. gün tüm deneklere yüksek doz pentothal uygulanıp, ardından laminektomi ile servikal, torakal ve lomber spinal kord kesitleri alındı. Bir hafta % 10 formalinle tesbit edilip, 5-8 mikron kesitler alındı. Luxol Fast Blue ile boyandı ve deneyden habersiz patolog tarafından ışık mikroskobu altında histopatolojik değişiklikler değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda tavşanlarda epidural yolla uygulanan 400 mikrogram somatostatin dozunun analjezik etkili olduğu formalin testi ile saptandı ve spinal kord üzerine nörotoksik etkili olmadığı gösterildi. Tüm denek hayvanlanndaki kan basıncı ( SAB, DAB, OAB), kan gazları PH, P02, PC02 ve 02 SAT % değerleri ortalamalarmdaki değişiklikler klinik olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
59 Summary Today many drugs are being tried by epidural and intrathecal routes to provide analgesia. Recent studies have shown that somatostatin applied by epidural and intrathecal routes has analgesic effects in humans and animals. But there are also studies showing that somatostatin has neurotoxic potential. In this study somatostatin analogue octereotide was applied by epidural route in rabbits; the purpose was to seek its analgesic effects in the spinal cord, its systemic hemodynamic effects and its neurotoxic potential. Twenty New Zealand rabbits were randomly assigned to four groups consisting of five in each. Groups 1, 2 and 3 received epidural somatostatin in doses of 100, 200 and 400 micrograms respectively. Group 4 received saline by the same way. The total volume was established as 4 cc for all using saline. After placement of the catheter, the analgesic effect of epidural somatostatin was tested using the formaline test on the first day. On the second day, blood tension and blood PH, PO2, PCO2 and O2 SAT % values were noted before the injections and during 30 minutes after the injections. On the third day, all animals received high doses of penthothal and than laminectomies were established in cervical, thoracal and lomber areas. For one week, specimens were fixed in % 10 formaline ; and than section of 5-8 microns were obtained. These were stained with Luxol Fast Blue and examined by a pathologist unaware of the experiment, using light microscobe, to search for histopathologic changes. As a result of the experiment, it was found that 400 micrograms of epidural somatostatin in rabbits had analgesic effects( using the formaline test ), and that it did not have neurotoxic effects on the spinal cord. The mean changes in blood pressure ( SAP, DAP, MAP ) and blood PH, p02, pC02 and 02 SAT % values were not found clinically significant in all the animals tested.