Balanced scorecard aracılığıyla performans analizi ve Kütahya Gediz Devlet Hastanesinde bir model denemesi
Balanced scorecard with performance analysis and a model experiment in public Hospitals Kütahya Gediz
  1. Tez No: 228892
  2. Yazar: BEKİR KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Finansal muhasebe ölçümlerine dayanan performans ölçüm yöntemlerinin artık eskimesi, geçerliliğini yitirmesi ve Balanced Scorecard'ın ortaya çıkışı performans ölçme ve strateji belirleme üzerine yeni bir çığır açmıştır. Bir kurumun faaliyetlerinin hedeflenen sonuçlara ulaşılıp ulaşılmadığı, hizmetlerin verimli, etkin ve karlı bir düzeyde gerçekleşip gerçekleşmediği konuları Balanced Scorecard ile daha iyi ölçülmüş ve planlanmıştır.Bu çalışmanın yapılma nedeni Balanced Scorecard'ın sağlık işletmelerinde ve yönetiminde kullanılarak performans, verimlik ve hizmet kalitesinin arttırılması, örgütsel değişime ayak uydurulması, kurum içi işleyişin iyileştirilmesi, öngörülen misyon ve vizyonun fiziksel ölçüler haline dönüştürülerek bu kalıplara göre sürekli gelişim ve değişimi sağlayarak stratejik hedeflere ulaşılması, hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin saptanarak onlara en iyi sağlık hizmetinin verilmesi, hastane personelinin eğitimi ve gereksinimlerinin karşılanarak hizmet kalitesi ve personel memnuniyetinin ve performansının arttırılması ve sıraladığımız bu boyutlar arasında dengeyi sağlayarak stratejik planlama ve yönetim üzerindeki etkilerinin nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgi toplamaktır.Kütahya Gediz Devlet Hastanesi'nde uygulanan model neticesinde kurumun ilk önce vizyon ve misyonu doğrultusunda Balanced Scorecard'ın dört boyutunu da kapsayan stratejik amaçları belirlenmiştir. Kurumun çalışma prensibi, sahip olduğu tıbbi ve fiziki yapısı, kurumdan hizmet alan hasta ve hasta yakınları ve kurum çalışanları (kurumun; finansal, ?müşteri?, iç işlemler ve öğrenme, gelişme boyutları) belirlenen stratejik amaçlar kapsamında değerlendirilip başarı ve performansı ölçülmeye çalışılmıştır. Ölçümleme ve değerlendirmeler neticesinde kurumun başarılı ve başarısız, güçlü ve zayıf yönleri tespit edilerek öneri ve eleştirilerde bulunulmuş, stratejik yönetim açısından önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial accounting measurement methods based on measuring the performance of the former, the validity of lost output and Balanced Scorecard'ın performance measurement and strategy on how to determine a new era has opened. An institution's activities are targeted reach conclusions reached, the service efficient, effective and profitable place in a level and did not perform better than subjects with the Balanced Scorecard, and is scheduled to be measured.This work is done because Balanced Scorecard'ın health business and to manage the performance, efficiency and service quality improve, organizational change, keep up the internal functioning of the improvement, the prescribed mission and vision of the physical measurements into by this pattern of continuous development and change by providing strategic goals to reach , patients and patients' relatives determined them the best health services are provided by the hospital staff and the training requirements are met and the quality of service of staff satisfaction and performance increase, and the ranking between these dimensions provide a balance in strategic planning and management on how the impact has been carried out to gather information on.As a result the model applied in Gediz Kütahya State Hospital first in the institution in line with the vision and mission, including the size of Balanced Scorecard'ın four strategic objectives have been identified. The Agency's operating principle, has the medical and physical structure, institutions, service areas from patients and patient relatives staff and institution (the institution, financial,“customer”, internal processes and learning, development dimensions) identified strategic goals to be evaluated within the scope of success and performance were measured. Measurements and assessments as a result of the successful and unsuccessful institutions, strengths and weaknesses identified in the advice and criticism, and important findings in terms of strategic management has been reached.