Kamu eğitim harcamalarında performans değerlendirmesi: Yükseköğretim kurumları uygulaması
Performance evaluation of public education expenditure: An application in higher education institutions
- Tez No: 326736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kamu harcamaları içinde eğitim harcamaları incelenirken, bu harcamaların ülkemiz ekonomisine etkileri araştırılmaya çalışılmıştır.Bu amaçla ilk bölümde kamu harcamaları kavramı değerlendirilmiştir.İkinci bölümde eğitim harcamaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, kamu harcamalarının performansı üzerine durulmuş, yapılan çalışmanınanın teorik açıklamaları üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, çalışmanın analiz kısmı üzerinde durulmuş etkinlik değerleri hesaplanıp gerekli yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education in the literature of Public Finances is accepted as semi-public service. During the review of health and education expenditure in public expenditures the effect of these expenditures upon our economy is shown.According to this aim in the first part the concept of Public Expenditures is told. The second part examined spending on education. In the third section, focuses on the performance of public expenditure, the study focused on the theoretical explanations. In the last section, part of the study focuses on the analysis of comments and suggestions were made necessary calculate efficiency scores.