Ergani Anadolu Öğretmen Lisesi'nin kurumsal biyografisi
The instituonal biography of Ergani Anatolian Teacher Highschool
- Tez No: 326748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİKAİL SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Eğitim ve Öğretim, Biography, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Ergani Anadolu Öğretmen Lisesi'nin tarihsel gelişiminin ve kuruluşundan bu yana geçirdiği değişimlerin ne şekilde olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırma, tarihsel bir alan araştırmasıdır. Araştırmada ilk olarak literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca adı geçen okulun arşiv belgeleri ve kaynaklarla ilgili basılı kaynaklar kullanılmıştır. Kaynaklarda bulunmayan belgelere ulaşabilmek için de canlı kaynaklara başvurulmuştur.Nazif Evren'in müdürlüğünde ve diğer Köy Enstitülü öğrencilerinin yardımıyla kurulan Dicle Köy Enstitüsü, Cumhuriyet Dönemi Eğitim Tarihi'nde önemli bir yer edinmiştir. Dicle Köy Enstitüsü çok sayıda öğretmen, yazar, sanatçı ve bilim adamı yetiştirmiştir. Dicle Köy Enstitüsü'nün adı, Köy Enstitülerinin kapatılmasıyla 1954 yılında
Özet (Çeviri)
This research is a report on the historical development of Ergani Anatolian Teacher Highschool.This research is a historical fieldwork. In the research, a literature review was made firslty. Besideds, the school's archives and written sources were used. It was interviewed with lving sources to reach the documents which hadn't been in other sources.It was built by the help of students of other Institutes. It's first school manager was Nazif Evren. Dicle Village Institute had an important position on the education history of the Republican Era. Many teachers, writers, scientists and artists were graduated from Dicle Institute. In 1954, Village Institutes were closed officially, the name of