Lokal ve genel anestezi (TIVA) uygulanan katarakt cerrahisi olgularında intraoküler basınç ve hemodinamik değişikliklerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 32676
  2. Yazar: ERİM NECATİ AKSEL
  3. Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göz Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Eye Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Çalışmamızda katarakt ekstraksiyonu için ameliyata alınan hastalara, propofol-fentanil kullanılarak yapılan genel anestezi (TIVA) ile %2 lidokain kullanılarak lokal anestezi uygulanmış ve hemodinamik etkiler ile IOB'daki değişiklikler ölçülmüştür. Hastalardaki hemodinamik değişiklikler Torasik Elektriksel Bioempedans yöntemi, IOB'daki değişiklikleri ise Schiötz tonometresi ile izlenmiştir. Sistolik Basınç, Ortalama Arteriel Kan Basıncı, Kalp Debisi ve Kalp İndeksinde genel anestezi (TİVA) grubunda anlamlı bir azalma görülürken, lokal anestezi grubunda özellikle insizyon sonrasında artışlar olmuştur. Kalp hızı izleniminde genel anestezi (TİVA) grubunda ameliyatın 5. ve 10. dakikalarında anlamlı azalma olurken, lokal anestezi grubunda blok sonrası 10. dakikada anlamlı bir artma gözlenmiştir. Gruplar arasında IOB açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Her iki grubun hemodinamik verilerinin karşılaştırılmasında ise lokal anestezi grubunda KVS stabilite daha belirgindir. Sonuç olarak kardiyovasküler yönden stabilize edilmiş, ASA I-II grubu hastalarda; genel anestezinin, intraoküler basıncı da anlamlı şekilde düşürdüğün den, daha iyi cerrahi koşullar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study general anaesthesia (=TIVA) was applied by using porpofol- fentanyl. Local anaesthesia was applied by using Lidocaine (2 %). The hemodynamic effects and the intraocular pressure changes were measured. Hemodynamic changes were monitored by using a Thorasic Electrical Bioempedance device. Intraocular pressure changes were monitored by using a Schiötz tonometri. Systolic Pressure, Mean Arterial Blood Pressure, and Cardiac Index decreased significantly in General Anaesthesia group. Parameters above increased particularly after incision in local anaesthesia group. While heart rate was decreasing in 5 and 10 minutes of surgery, in general group; there was a significant increase in heart rate at 10 minute after blockade in local anaesthesia group. There weren't any significant differences between the two groups for IOP. In comparison of hemodynamic data of the both groups. The local anaesthesia group provided a more significant cardiovascular stability. As a result it's seen that General anaesthesia as it decreases also IOP significantly, provides better surgical conditions to ASA I-II cardiovascularly stabilized patients. 66