2000'li yıllara doğru Türkiye'de muhafazakar siyaset 'Ak Parti örneği'
The conservative politics in Turkey towards the 2000s 'Ak Party sample'
- Tez No: 207206
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, kuruluşundan kısa bir süre sonra tek başına iktidar olma başarısını gösteren bir siyasal partiyi, Adalet ve Kalkınma Partisini konu almaktadır. Ak Parti, sadece Türkiye'de ilk kez muhafazakarlığı bir siyasal ideoloji olarak benimsemiş ve kendisini ?muhafazakar demokrat? olarak tanımlamış bir parti olması bakımından değil, ülkede ciddi bir değişim sürecine imza atmış olması bakımından da önemli bir siyasal aktördür. Bu anlamda, AK Parti'nin örneğinde `Türkiye'de Muhafazakar Siyaseti' anlatılmaya çalışılmıştır. Ak Parti'nin kimliğinde Türkiye'deki muhafazakarlığın anlaşabilmesi bakımından, öncelikle küreselleşen dünyadaki kimlik tartışmalarına yer verilmiş ve bu tartışmaların Türkiye'ye yansıması ele alınmıştır. Ardından, Türkiye'de siyaseti anlamaya yönelik teorik modellere yer verilmiş ve böylece değişimin sosyo-politik ve tarihsel arkaplanı izah edilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede Şerif Mardin'in ve Emre Kongar'ın kavramsallaştırdıkları ?merkezçevre? veya ?devletçi-seçkinci?lerle ?gelenekçi-liberaller? arasındaki ayrıma yer verilmiş ve Ak Parti'nin içinden geldiği siyasi geleneğin toplumsal tabanına ışık tutulmuştur. Bu teorik çerçevenin ardından bir siyasal ideoloji ve bir düşünce geleneği olarak muhafazakarlık hakkında bilgi verilmiş ve bu ideolojinin Türkiye'deki tarihsel kökleriyle bugünkü durumu mercek altına alınmıştır. Türkiye'de muhafazakarlığın pratik siyaset içinde ifade ettiği anlamın daha iyi anlaşılması bakımından, söz konusu partinin önemli isimleri veya kanaat önderi konumundaki kişileriyle yapılan mülakatlarla, muhafazakarlıktan neyin anlaşıldığı veya bu ideoloji doğrultusunda Türkiye'nin meselelerine nasıl baktıkları anlaşılmaya çalışılmıştır. Özellikle bu partinin, ?Milli Görüş? 154 çizgisinden ayrılarak ortaya çıkardığı özgün kimliğin niteliği üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Ardından, bu mülakatlarda ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiş ve böylece Ak Parti hakkında saha somut bir fotoğraf ortaya çıkarılmak istenmiştir. Çalışmanın sonunda, bu partiyi diğerlerinden ayıran vasıfların altı çizilmeye çalışılmış ve muhafazakarlığa dayalı bir siyasal kimlik olarak ortaya çıkan Ak Parti'nin Türkiye siyasetindeki yerine ve ifa ettiği role ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analysis a political party i.e. Justice and Development Party (AK Party), which managed to get the power shortly after its foundation. Ak Party is an important political actor not only because of its adaptation conservatism as a political ideology and defined itself as a ?conservative democrat? party, but also because of its achievements in a serious process of change in the country. In this sense, conservative politics of Turkey is being explained through AK party case. In order to understand the nature of conservatism in Turkey, firstly the identity discussion in a globalizing world and the reflections of this discussion in Turkey were analysed. Secondly, theoretical models for understanding Turkish politics were analysed and socio-political and historical background of the change was studied. In this context, the differences between the concepts suggested by Şerif Mardin and Emre Kongar ?center-periphery? or ?statist-elitist?, ?traditionalist-liberalist? were discussed and the social fundamentals of the political tradition which gave rise to AK Party were highligted. After this theoretical framework, information was given about conservatism as a political ideology and a philosophical tradition as well as historical roots and present situation of this ideology in Turkey were analysed in detail. For a better understanding of the meaning of conservatism for Turkey in daily politics, some interviews with the key or leading persons of the Party were made and they were asked about their understanding of conservatism and how do they see current problems of Turkey through their ideology. In particular, some assessments were made how this party left the ?National View? path and produced a distinctive identity. Finaly, the results of 156 the interviews were interpreted in order to reach to a concrete picture of AK Party. At the end of the study, the qualifications which differs this party from the others were highlighted and some observations were made about the place of AK Party and its role in Turkish politics as a new emerging political identity based on conservatism.