İç göç terörizm ilişkisinde Mersin örneği
Effect of domestic migration on terrorism: The case of Mersin
  1. Tez No: 326794
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Son zamanlarda ülkemizin gündemini en çok meşgul eden konulardan birisi de göç hadisesidir. Göç ve suç ilişkisini ortaya koymak amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. Bu araştırmada ise iç göç hadisesinin terör sorununa olan etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma literatür taraması ve konunun uzmanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış mülakatların analizi olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır. Mersin'de toplam 17 kişi ile mülakat yapılmıştır. Mülakat yapılan bu kişiler; kanun uygulayıcı pozisyonun sahada bulunan güvenlik güçleri ve yargı mensupları, konuyla ilgili akademik çalışmalar yapmış bilim insanları, bölgede çalışan basın mensupları ve bölgede ikamet eden kanaat önderidir. Mülakatlar neticesinde daha önce yapılan araştırmaları destekler bulgular ortaya çıktığı gibi sorunun çözümü için yapılabilecekler hakkında da bir takım öneriler ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucuna göre; göç süreci başlı başına bir sorun olmamakla birlikte bu sürecin iyi yönetilememesinden kaynaklı olarak bir takım problemlerin ortaya çıkmasında katalizör görevi görebilmektedir. Aynı zamanda zorunlu göçlerin neden ve sonuçları itibariyle diğer göçlerden ayrılması gerektiği sonucu doğmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important subject that occupies the agenda of the country is immigration. A lot of studies have been done in order to clarify the relationship between immigration-crime and terrorism. This study attempted to evaluate the effects of internal migration to the problem of terrorist incident. This study includes literature review and analysis of interviews based on two fundamental pillars. In total, 17 people were interviewed in Mersin. These people were interviewed; by law enforcement position of experienced law enforcements, judges in the judicial process, members of the press working area, and opinion leaders who resided in the area. The research supports earlier findings emerged as a result of the interviews, on the other hand some suggestions about what can be done to solve the problem. According to research results of this process migration process performed of duty catalyst that is not a problem in itself also this period couldn't be carried out well. At the same time because of the causes and consequences of obligatory migrations should be seperated from the other migrations.