İlköğretim okullarında toplam kalite yönetimi çalışmalarının öğretmen ve yönetici görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
The evaluation of the total quality management in primary education schools according to the opinions of the teachers and administrators
- Tez No: 326826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADUMAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma; ilköğretim okullarında toplam kalite yönetimi çalışmalarının öğretmen ve yönetici görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, 2011-2012 eğitim öğretim yılı II. Döneminde Bolu ili merkez ilçesindeki kamu ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticiler oluşturmaktadır. Evren kapsamında 29 kamu ilköğretim okulu, toplam 918 kamu ilköğretim okulu öğretmeni (sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni) ve 78 kamu ilköğretim okulu yöneticisi bulunmaktadır. Araştırmada evreni temsil edecek düzeyde 29 ilköğretim okulu ve bu okullarda görev yapan 202 ilköğretim okulu öğretmeni ve 74 ilköğretim okulu yöneticisi kota örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretmen ve yöneticilerin kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla kişisel bilgi formu hazırlanmıştır.İkinci bölümde ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve yönetici görüşlerinden hareketle ilköğretim okullarında TKY çalışmalarının değerlendirilmesine ilişkin görüşleri içeren maddeler bulunmaktadır. İlköğretim okullarında TKY çalışmalarının değerlendirilmesi ölçeği, toplam 52 madde ve dört alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçek, 29 ilköğretim okulunda görev yapan 202 öğretmen ve 74 yöneticiye uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 18.00 Paket Programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Veri analizi sürecinde, katılımcılardan elde edilen verilerin ölçekte yer alan her bir alt boyut için betimsel istatistikleri hesaplanmıştır. Ayrıca, araştırmada etkisi araştırılan cinsiyet, hizmet yılı, görev türü (alan), öğrenim durumu değişkenleri açısından görüşler arasında manidar bir farklılık olup olmadığı tespit edilmiştir. Belirtilen değişkenler açısından manidar farklılık incelenirken, iki kategorili olan cinsiyet, hizmet yılı, görev türü değişkenleri için t-testi varsayımları karşılanmadığından Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Dört kategorili değişken olan öğrenim durumu değişkeni için tek faktörlü varyans analizi yönteminin (ANOVA) varsayımları karşılanmadığından Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıştır. Manidarlık düzeyi olarak p< 0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to evaluate the total quality management activities in primary education schools in accordance with the opinions of teachers and administrators.In this study screening model has been used. The data collection tool has got two parts. In the first part, the personal information form has been prepared in order to obtain personal information of the teachers and administrators.In second part, there are some items that contain opinions of teachers and administrators on the assessment of TQM activities in primary education schools. Scale evaluation of TQM activities has got total 52 items and consists of four subscales. The scale has been delivered out to 202 teachers and 74 administrators working in 29 primary education schools.The data obtained from this study were analyzed using the SPSS Package Program 18:00. The descriptive statistics of the data from the participants for each sub-dimension in the scale have been calculated in data analysis process. In addition, it has been identified that whether there is any significant difference between opinions in terms of investigated the effects of gender, years of service, task type, education level variables. Mann-Whitney U test was used due to t-test assumptions were not met for the two-category of gender, years of service, and the task variables in examining the significant differences in terms of specified variables. Kruskal Wallis H-Test was used for the education level variable that is four categories due to assumptions of the method of single factor analysis of variance (ANOVA) were not met in examining the significant differences in terms of specified variables.