PISA 2006 öğrenci anketi madde yanlılığının sıralı lojistik regresyon ve Poly-SIBTEST yöntemleri ile test edilmesi
Testing the item bias of PISA 2006 student questionnaire by using sequential logistic regression and Poly-SIBTEST methods
- Tez No: 326828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, PISA 2006 kapsamında uygulanan öğrenci anketinin kültürel ve dilsel farklılıklara ( İngilizce- Türkçe) göre değişen madde fonksiyonu gösterip göstermediği, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye örneklemleri üzerinde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, PISA uygulamasına katılan 57 ülke ve yaklaşık 400000 öğrenci içinden seçilen 14170 öğrenci ile Avustralya, 4823 öğrenci ile Yeni Zelanda, 5605 öğrenci ile ABD ve 4942 öğrenci ile Türkiye oluşturmaktadır. Çalışmada değişen madde fonksiyonunun olası nedenleri olarak kültürel ve dilsel farklılıklar ele alındığından dolayı benzer ve farklı kültürel - dilsel özelliklere sahip bu dört ülke verisi üzerinde çalışma yapılmıştır. Çalışmada Avustralya referans ülke alınmış ve diğer ülkeler ile aynı dil- benzer kültür (Avustralya- Yeni Zelanda, aynı dil-farklı kültür (Avustralya- Amerika) ve farklı dil-farklı kültür ( Avustralya- Türkiye) karşılaştırması yapılmıştır.Araştırmanın birinci aşamasında, öğrenci anketinin faktör yapısı doğrulayıcı faktör analizi yöntemiyle incelenmiştir. İkinci aşamada ise sıralı lojistik regresyon ve poly-SIBTEST analizleri ile anket maddelerinin farklı kültürler ve diller arasında değişen madde fonksiyonu gösterip göstermediği araştırılmıştır.Doğrulayıcı Faktör Analizi sonuçları ölçme modelinin tüm kültürlerde aynı faktör yapısına sahip olduğunu göstermiştir. Sıralı Lojistik Regresyon ve Poly-SIBTEST bulguları ülkeler arasında farklı fonksiyonlaşan maddelerin olduğunu ortaya koymuştur. Bu yöntemler değişen madde fonksiyonu belirlemede uyum gösterirken değişen madde fonksiyonu düzeylerinde farklılık göstermişlerdir.Analizler sonucunda ülkeler arasında dilsel ve kültürel farklılıklar arttıkça değişen madde fonksiyonu gösteren maddelerin sayısının arttığı gözlenmiştir. Maddelerin kültürel ve dilsel farklılıklardan ötürü değişen madde fonksiyonu gösterebileceği sonucuna varılmıştır. Bu testlerin farklı kültür ve dillerdeki öğrencilere uygulanmasında madde yanlılığı olabileceği gerçeği gözönünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether student questionnaire of PISA 2006 show differential item functioning with respect to different cultural and linguistic characteristics (English- Turkish) with the samples of Australia, New Zealand, United States of America and Turkey on a comparative basis.The sample of this study consisted of 4 countries selected among 57 countries participating in the PISA implementation and students selected among approximately 400000 students, namely 14170 students from Australia, 4823 students from New Zealand, 5605 students from United States of America, and 4942 students from Turkey. In this study, due to cultural and linguistic differences adressed as the possible causes of differential item functioning, the data of the 4 countries having similar and different cultural-linguistic characteristics was studied. Australia has been taken for reference and the countries were compared with the same language“similiar culture (Australia- New Zelland ), the same language ”different culture ( Australia-America ) and different language-different culture ( Australia- Turkey ) .In the first phase of the study, the factor structure of the student survey was examined by using a confirmatory factor analysis (CFA). In the second phase of the study, it was investigated whether questionnaire items show differential item functioning between different kültürse ant languraysa bay usan sequential logistic regression and poly-SIBTEST.The results of the confirmatory factor analysis showed that the measurement model had the same factor structure in all cultures. The findings of sequential logistic regression and poly-SIBTEST revealed that there were items showing differential item functioning between the countries. While these methods showed consistency in determining differential item functioning, they differed in the levels of differential item functioning.As a result of the analyses, it was observed that when linguistic and cultural differences increased among countries, the number of items showing differential item functioning increased, as well. In conclusion, the items may show differential item functioning in terms of cultural and linguistic differences. Thus, this fact should be taken in consideration when using these tests on different populations from different culteres and languages.