Minimal bir yaklaşımla çözümsel bir arayış; yalınlaştırma
An analytical quest with a minimal approach; simplification
- Tez No: 326838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET HAŞİMOV, PROF. DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Renk, ritm, biçim, denge, boşluk ve geometri gibi plastik elemanların Süprematizm, Neo-Plastizm, De Stijl, Konsrüktivizm ve Minimalizm anlayışlarından sanatçılar tarafından nasıl yorumlandığı araştırılmıştır.Bir kavram olarak yazı, kavramlara getirdiği farklı bakışla Rene Magritte'i Dada'da, kavramsal bir dilin oluşumunda Joseph Kosuth'un yazıyı ele alışını ve kavramsal sanata bu dönemdeki diğer sanatçıların örneklerle farklı dilleri gözlemlenmektedir. Yapıtlarında bir yandan geleneksel mimarimize özgü niteliklerle yeni farkındalıklar oluştururken diğer yandan yapıtlarda evrensel nitelikler sunmayı sürdürmekte olan Türk resminin öncü isimlerinden Adnan Çoker'in mimari ve resim ilişkisi sunulmaya çalışılmıştır.Bir eser-metin olan bu çalışmada Evren Kavukçu'nun eserlerinin analizi beşinci bölümde yapılmaktadır. Son bölüme kadar yapılan araştırmalar, Evren Kavukçu'nun çalışmalarını çağdaş sanatta ilişkilendirdiği, kendi resminin bağlantılarını kurulabileceği çağdaş sanat akımları, hareketleri ve sanatçıların araştırılmış olduğu bölümlerle de ilişkilendirilerek resimlerin çözümlemesi son bölümü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It was researched how the plastic elements such as colour , rhythm , shape , balance , cavity and geometry from the comprehension of Suprematism , Neo-Plastism , De Stijl , Constructivism and Minimalizm interpreted by the artists.As a notion this script , observes the concept he brought with a different perspective the Rene Magritte'i Dada'da , in the forming of a notional language Joseph Kosuth's writing discuss with samples of the different tongues of the artist's who were in this period. In this quest it has tried to present one of the pioneers of Turkish painting who in his quests , on one hand raises new awareness with qualifications intrinsic to traditional minimalism and on the other hand keeps on the universal characteristic's in his quests the Adnan Çoker's architectural and painting links.As an opus-text in this work the analysis of Evren Kavukcu's productions are in the fifth chapter. The researches which has been run until now , associates with Evren Kavukçu's works in contemporary art and the contemporary art movements , acts with which he can connect the dots with his paintings and the episodes where the artists were researched . Also the analysis of the paintings generates the last episode.