Dejeneratif lomber dar kanal olgularında minimal invaziv yaklaşım: Unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon
Minimally invasive approach in degenerative lumbar spinalstenosis: Bilateral decompression via unilateral approach
- Tez No: 960423
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DAĞTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, dejeneratif lomber dar kanal tanısı ile cerrahi müdahale yapılan hastalarda, minimal invaziv cerrahi yöntemlerden unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon tekniğinin etkinliğini ve klinik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, 1 Ocak 2018 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda ameliyat edilen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 425 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, ameliyat öncesi ve sonrası klinik bulguları, Oswestry Engellilik İndeksi (ODI) skorları ve radyolojik görüntüleme yöntemlerinden elde edilen veriler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Görüntüleme yöntemleri arasında direkt grafi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the efficacy and clinical outcomes of the bilateral decompression technique via a unilateral approach, one of the minimally invasive surgical methods, in patients who underwent surgical intervention for degenerative lumbar spinal stenosis. A total of 425 patients who met the inclusion criteria and underwent surgery between January 1, 2018, and July 1, 2024, at the Department of Neurosurgery, Faculty of Medicine, Mersin University, were included in the study. The patients' demographic and clinical characteristics, preoperative and postoperative clinical findings, Oswestry Disability Index (ODI) scores, and data obtained from radiological imaging methods were retrospectively analyzed. The imaging modalities utilized included plain radiography, computed tomography (CT), and magnetic resonance imaging (MRI).