Erzincan Altıntepe Urartu Kalesi ile yakın çevre yerleşmeleri Tunç ve Demir Çağlar seramiği
Urartian Fortress of Altıntepe in Erzincan with it's near settlements Bronze and Iron Ages of ceramics
  1. Tez No: 326872
  2. Yazar: HALİM KORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 643
Özet
Erzincan Altıntepe Urartu Kalesi, Urartu Dönemi mimari eserleri ile Anadolu Arkeolojisi'nde önemli bir yere sahiptir. Temsilcisi olduğu Urartu Kültürü'nün tek örneklerini bünyesinde barındıran ve mimari yapılarıyla adından sıkça söz ettiren Altıntepe Kalesi ve yakın çevresinin arkeolojik verileri sadece Urartu ile sınırlı değildir. Erken Tunç Çağ (ETÇ) ve Erken Demir Çağ (EDÇ) dönemleri hakkında somut bilgiler ikinci dönem kazı ve yüzey araştırmalarında ele geçmiş, Geç Demir Çağ (GDÇ) dönemi ile ilgili bilgiler bu çalışmalarla perçinlenmiştir.Tez konusu kapsamında yapılan bu çalışmada Altıntepe ilk ve ikinci dönem kazıları ile yakın çevre yüzey araştırmalarına ait ETÇ, EDÇ, Urartu ve GDÇ seramikleri değerlendirilmiştir. Dönemlerine göre ayrılan seramikler renk, form ve bezeme özellikleriyle benzer buluntuları barındıran diğer merkezlerdeki örneklerle karşılaştırılmış ve elde edilen veriler erkenden geçe doğru kronolojik olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzincan Altıntepe Urartian Fortress is an important site in Anatolian archaeology with regard to Urartian architectural remains. Altıntepe Fortress, combines unique samples belong to Urartian culture as a representative of that culture and it is popular with its architectural structure, and archaeological data to its surrounding are not limited to only Urartian Period. Specific information about periods of Early Bronze Ages (EBA) and Early Iron Ages (EIA) has been exposed in the second term excavations and surveys. The information about Late Iron Ages (LIA) period has been strengthened with these works.In this study the scope of the thesis, EBA, EIA, Urartian Period and LIA ceramics belong to the first and second term excavations of Altıntepe and surveys in the vicinity of Altıntepe have been evaluated. The ceramics distinguished according to their periods have been compared with the ones bearing similar features in point of colour, form and decoration and also the existing data have been ranked chronologically.