Analysis of collaboration among 3PL service providers in terms of relationship marketing orientation and organizational performance: Case of Turkish market
3. parti lojistik servis sağlayıcıları arasındaki işbirliklerinin ilişkisel pazarlama ve örgütsel performans açısından incelemesi: Türkiye pazarı örneği
- Tez No: 326899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR YURT, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZPEYNİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Rekabet baskısı tedarik zinciri üyelerinin işbirliği içinde olmalarını zorunlu hale getirmiştir. Tedarik zinciri ortakları arasındaki ilişki ve işbirliği açısından geniş bir literatür bulunmaktadır. Buna rağmen, 3. parti lojistik şirketleri arasındaki ortaklığı ile ilgili az araştırma bulunmaktadır. Bu çalışma, 3. parti lojistik şirketleri arasındaki işbirliği alternatiflerini incelemektedir. İlişkisel pazarlama değişkenlerinin işbirliği içindeki 3. parti lojistik firmalarının performanslarına nasıl etki ettiğini araştırmak amacıyla 40 maddeden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları, bazı değişkenler arasında anlamlı ilişkiler gösterirken, anlamlı olması beklenen bazı değişkenler arasındaki ilişkilerin beklendiği gibi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Competitive pressures force supply chain members to generate collaborative relationships. There are an extensive literature on the relationship between, and collaboration between supply chain partners. However, there is still a lack of research on the collaborative relationship between third party logistics (3PL) service providers. This study investigates collaboration alternatives within 3PL service providers. I conducted a 40-item questionnaire in order to investigate how relationship-marketing variables affect the performance of collaborator 3PL service providers. The survey results indicate some significant relationships between the variables, while also indicating some insignificant relationships, which I expected them to be significant.