Kentli hayat tarzı ve dindarlık: Modern ve İslamî değerler açısından bir karşılaştırma
The urban lifestyle and religiosity: A comparison between modern and Islamic values
  1. Tez No: 326913
  2. Yazar: IŞIL ÖZSEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Modern dönemde yaşanan köklü değişmeler, toplumlar arasında devam eden ve sosyal kurumların yenilenmesini, olgunlaşmasını sağlayan problemleri gündeme getirmektedir. Çalışmada ele alınan kentlilik ve dindarlık ilişkisi de bu değişim problemlerinin konusu olmaktadır. Modern dönem ile birlikte dinin kamusal alandan çekilmesi ve bireysel alana indirgenmesi, bir bütün olarak algılanıp yaşanması gereken din kurumunun içeriğini, özünü etkilemiştir. Günümüzde ise kentlerde görünürlüğünü yitiren dindarlığın mevcut düzene uygun olarak yeniden görünürlük kazanması beklenmektedir. Çalışmada kendine özgü kamusal görüntüyü yeniden inşa etmenin dinin manevi içeriğinin anlaşılmasına ve yaşanmasına bağlı olduğu açıklanmaktadır. Dinin manevi içeriği modern psikolojide yer almayan nefs, kalp, ruh unsurlarının ve bunların kendi aralarındaki ilişkinin anlaşılmasını gerektirmektedir. Dine bağlı şuur öncelikle bireylerde kazanılarak toplumsal görüntü oluşabilecektir. Şuurun kazanılması ise insanda dış dünyaya uyma zorunluluğunu ortadan kaldırması açısından önem taşımaktadır. İnsanın kendi mizacına ve değerlerine uygun bir şekilde zamanı reddetmeden ve fakat her şeyiyle kabul etmeden de yaşayabilmesi şuur ile mümkün olmaktadır. Bu şekilde benimsenen hayat tarzı özgün, kültürel ve entelektüel özellikler taşıyabilecektir.
Özet (Çeviri)
Fundamental transformations experiencing in the modern era bring up ongoing problems that generate to be renewed and matured. The relation of urbanism and religiousness which is undertaken issue of the study is in between of these problems. Through with modern era institution of religion has resigned from public sphere and withdrawn to individual sphere. This out of the way has effected to live the soul of religion. Nonetheless it is expected that religion is fade in the public sphere of modern cities with a new form. According to the study, waking of religion in the modern city areas is depend to internalize the spiritual content of religion and behave with conscious not with regard to the expectations. Internalizing the spiritual content of religion requires understanding psychological terms such as heart, self and soul that not mention about in modern psychology. However behaving with conscious matter in acceding to the expectations of dominant outside world and living in the modern cities as an individual with not to be controlled is possible with consciousness. Then living style with consciousness can have peculiar and intellectual properties.