Tokat yöresi dini musikisi
Religion music in Tokat district
  1. Tez No: 326914
  2. Yazar: EMRE PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Religion, Folklore, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
5000 yıllık tarihi ve bu zaman süresince topraklarında 14 farklı devleti barındırmış olan Tokat yöresi; kültürlerin karışımı ve birikimleri sayesinde çok geniş bir folklorik yapıya ve etnik topluluklara sahiptir.Bu çalışmada bugüne kadar araştırılmamış olan, kültürel etkileşim nedeniyle büyük bir değere sahip olan yörenin dini müzik uygulamaları ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Çalışma; bir yıl süren alan araştırması, gözlem ve görüşmelere dayanmaktadır.Bu çalışmayla yöredeki cami ve tasavvuf müziği uygulamaları incelenerek, yörenin kendine has özellikteki müzik formlarını ve eserlerini belirlemek suretiyle, Tokat'ın dini müzik kültürü ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tokat district; which has 5000 years of history and since housed 14 different civilisation; has very large folkloric structure and ethnical communities by means of transculturation and cultural accumulation.At this study, a research on religious music implementations which has not carried out up to today is carried out of the district which has great value due to the acculturation. This study consists of field study, observations and interviews which lasted about a year.By this study Tokat's religious music culture is tried to bring into open by analysing the district's mosque and sufi music implementations and by setting down specific music forms and musical works of the district.