İsrail'in kuruluş sürecinde Türk-İngiliz ilişkileri: 1947-1948
Turkish-British relations during the establishment of Israel: 1947-1948
- Tez No: 326916
- Danışmanlar: PROF. DR. K. TUNCER ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın temel amacı, Soğuk Savaş zeminin oluştuğu, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü ve siyasi rejimini korumak amacıyla İngiltere'nin de önemli bir parçası olduğu Batı Bloğu'na entegre olmaya çalıştığı bir süreçte, İsrail'in ortaya çıkışının Türk-İngiliz ilişkilerine etkilerini, bu etkilerin iki ülke ilişkilerinde meydana getirdiği bölgesel ve küresel yansımaları mukayeseli olarak açıklamaktır.Üç ana başlık altında ele aldığımız çalışmanın ilk bölümde, II. Dünya Savaşı sonrası oluşan Soğuk Savaş koşullarında Türkiye'nin Sovyet yayılmacılığı başta olmak üzere dış politikasını etkileyen temel faktörler ve komşularıyla olan ilişkilerinde İngiltere'nin etkisi göz önüne serilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, I. Dünya Savaşı sonrası İngiltere'nin Ortadoğu'ya yerleşmesi ve Filistin Manda Rejimi süreci ele alınmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise, Türkiye'nin Filistin politikası ve bu politikanın oluşmasında İngiltere ile olan karşılıklı etkileşim ve bu etkileşimin sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the extent of affect caused by the establishment of Israel upon the British-Turkish relations which were carried out in terms of Cold War conditions forcing Turkey to integrate with the Western Bloc of which Britain was one the important members. The study will also explain regional and global effects to of two countries' relationships in comparatively.The study comprises of three chapters: In the first part of the study, the main factors that affect Turkey's foreign policy, especially Soviet expansionism, occuring on the conditions of Cold War after the Second World War and the Britain's influence in its relations with its neighbours are being revealed. In the second part, the settlement of Britain in the Middle East after First World War and the Palestine Mandate Process are handled. In the last part of the study, Palestine's Policy of Turkey and the interaction with Britain on the formation of this policy and the results of this interaction are examined.