Samsun'da şehiriçi ikametgah hareketliliği
- Tez No: 326930
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, şehir içi ikametgah hareketliliğini genel bir bakış altında inceleyerek, Samsun'da şehir içi ikametgah hareketliliğinin nedenleri ve sonuçlarını çeşitli istatistiki verilerle ortaya koymaktadır. Araştırmada ikametgah hareketliliği sınıflandırılarak, bu hareketliliğin oluşumunda hangi faktörlerin rol oynadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü kısmını oluşturan Samsun örneğinde ise Samsun'da yaşanan şehir içi ikametgâh hareketliliği sayısal olarak analiz edilmiştir. Samsun'da şehir içi ikametgah hareketliliğinin incelenebilmesi için saha araştırması yapılmış ve belirlenen örneklem sayısına göre anket uygulanmıştır. Anketler neticesinde elde edilen veriler Microsoft Office Excel ve SPSS bilgisayar programları ile analiz edilmiş ve varılan sonuçlar şekil ve tablolar ile verilmiştir. Analizler neticesinde elde edilen bulgulara çeşitli çapraz sorgulama yöntemleri uygulanmış ve bunlara bağlı sonuç ve yorumlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Şehir içi hareketliliğin Samsun'u nasıl etkilediği ortaya konularak, ileride karşılaşılabilecek sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Samsun araştırmaları neticesinde elde edilen veriler Türkiye gerçeği ile karşılaştırılarak güncel bilgiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışma, hane halkının yer değiştirme kararları, kararı oluşturan süreçler, yeni konut talebinde bulunma ve yeni konutun yer seçiminde etkili olan faktörleri incelemektedir. Öncelikle literatür taraması yapılmış ve buna bağlı olarak teorik çerçeve belirlenerek modelin ilk kurgusu ve kuramsal temeli oluşturulmuştur. Çalışma, Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
His study, examining the mobility of urban inhabitation under an overview, present the causes and results of the mobility of urban residence based on a variety of statistical data?s in Samsun. İt has been described which factors play a role in bringing into being the formation of this activity by classifying residential mobility. İn the fourth section of the study which has the example of Samsun, the mobility of urban inhabitation in Samsun has been carried out as statistical analysis. Fieldwork was done to examine the mobility of urban inhabitation in Samsun and according to the number of the sample which was determined, a questionnaire was conducted. Data?s which was acquired as a result of surveys were analysed by Microsoft Office Excel and SPSS computer programs and the conclusions were shaped with figures and tables. A variety of cross-examination methods were applied to data?s which were acquired as a result of surveys and tried to reach findings and interpretations attached to them. Verifying how to mobility of urban inhabitation has an effect on Samsun, solutions proposals which encounter in the future have been presented to the problems. The data?s obtained after the researches made in Samsun were likened to the reality of Turkey and information have been tried to update.The study examines into effective factors for the selection of the reasons of the mobilization for households, the new housing demands and residential location. First of all a literature review was made and correspondingly, the first construct of the model and theoretical basis were established by determining the speculative framework. A field survey was conducted within the boundaries of metropolitan municipality of Samsun.