Türkiye'de yeri değiştirilen şehirlere bir örnek: Erbaa/Tokat
An example for relocated cities in Turkey: Erbaa/Tokat
  1. Tez No: 326929
  2. Yazar: MAHMUT HAZIM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yüzölçümünün neredeyse tamamı (yaklaşık %97'si) deprem bölgesinde yer alan Türkiyede tarih boyunca depremler ve doğal afetler yaşanmış ve yaşanmaya da devam etmektedir.Bu depremler sonucunda bazı şehirler ilk kuruldukları yerleşim yerlerinden zemini daha güvenli olan yeni yerleşim yerlerine taşınmak zorunda kalınmıştır. Türkiye'de, Erzincan, Bingöl, Gördes(Manisa), Doğubeyazıt(Ağrı), Gediz(Kütahya), Halfeti(Şanlıurfa), Samsat(Adıyaman), Erciş(Van), Köyceğiz(Fethiye) ve Erbaa gerek deprem gerekse doğal afetler sonucunda yerleri değiştirilmek zorunda kalınan şehirlerden başlıcalarıdır. En son Van'da yaşanan deprem bu konunun önemini tekrar hatırlatmış ve Van şehrinin zemini sağlam olan daha güvenli bir yere taşınması çalışmaları gündeme gelmiştir.Özellikle tütün ve hububat ekimi sayesinde o günlerde gelir düzeyinin yüksek olduğu Erbaa şehri 1939 ve 1942 depremleriyle sarsılmış, ardından gelen 1943 depreminden sonra Bakanlar Kurulu kararıyla zemini daha sağlam olan eski yerinin 2 km. kadar güneyine taşınmıştır. Bu çalışmanın amaçları, Erbaa özelinde Türkiyede şehirlerin kuruluş yerlerinin seçiminin önemini ortaya koymak, Türkiye'de şehirlerin yerinin değiştirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar ve sonuçlarını ele almak, sorunları belirlemek ve geleceğe yönelik çözüm önerileri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
In our country which almost all of its total area (approximately 97%) takes place along the seismic zone, earthquakes and natural disasters has taken place in our history and continues to experience. As a result of these earthquakes, some cities had to be moved into new and safer residential areas from the first established settlements. In our country, Erzincan, Bingöl, Gördes(Manisa), Doğubayazıt(Ağrı), Gediz(Kütahya), Halfeti(Şanlıurfa), Samsat(Adıyaman), Erciş(Van), Köyceğiz(Fethiye) and Erbaa are the main cities that had to be moved as a result of earthquakes as well as natural disasters. The most recent earthquake in Van reminded the importance of this matter and the studies of moving Van into a more reliable place has been considered. Erbaa city shaken by earthquakes in 1939 and 1942, then after the earthquake of 1943 moved to the south which is more solid ground 2 km from the old location by the decision of Council of Ministers. In this study, Erbaa is carried out for the case study and it is aimed to present to importence of the selecting the sites of cities, tackle the researches about changing the location of cities and the results of these researches, determine the problems and develop proposals to solve these.