Hadîslerin anlaşılmasında bağlamın rolü
The role of context in understanding of hadiths
  1. Tez No: 326938
  2. Yazar: NURULLAH AGİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Hadislerin anlaşılmasında bağlamın rolünün ortaya konmaya çalışıldığı bu çalışma, bir Giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Buna göre Giriş'te; araştırmanın konusu, önemi, metodu, sınırlandırması, kaynaklar vb. gibi teknik konular hakkında bilgi verilmiştir.Birinci Bölüm'de, 'anlama' ve ilgili kavramlar olarak ifade, kavrama, yorum vb. hususlar üzerinde durulmuştur. Ardından ilk dönemden bu yana hadisi anlama çabalarının ortaya çıkması ve bunun neticesinde teşekkül eden ilimlerden bahsedilmiştir.Bağlam adı verilen İkinci Bölüm'de bağlam kavramının anlam alanı, bağlamın anlama etkisi vb. hususlar üzerinde durulmuş ve bağlamın çeşitleri incelenmiştir.Üçüncü Bölüm'de, `Hadis ve Bağlam' başlığı altında, hadisin anlaşılmasında bağlamın önemi ve hadiste bağlamın kopmasına yol açan durumlar ele alınmış olup ayrıca örnek bazı rivâyetler üzerinde bağlamların bütünleştirilmesi yapılarak 'bağlamın inşası' gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.Çalışma Sonuç kısmı ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This piece of work in which the role of context regarding understanding the hadith, is tried to be established consists of one introduction and three chaptersAs regard to this, in the introduction section, some information is presented related to the plot, importance, method, limits and the resources of this research.In the first chapter, the issues like ?understanding? and statements as related concepts, comprehension, reading, etc are emphasized. Subsequently, the emergence of the struggles to understand the hadith since the first period and the learning formed as a result of this are stated.In the second chapter called as context, the issues like the meaning of the term context, the effect of the context to the meaning are discussed and the types of context are examined.In the third chapter under the title Hadith and Context, the issues like the significance of context in understanding the meaning of hadith and occasions resulting in breaking always in the context of the hadith are undertaken and furthermore over some sample accounts by the help of actualizing the integration of the contexts, ?building of the context? is worked on to be materliazed.Working completed with portion of the result.