Zâhirî ile günahkâr mü'minin imandan çıktığına delâlet eden hadislerin tesbit ve değerlendirilmesi
The identification and evaluation of the hadiths which on the surface indicate that a sinful believer has lost his faith
- Tez No: 923075
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Hz. Peygamber'den rivâyet edilen ve zâhiri olarak bir mü'minin imandan çıktığını ve ahirette gayr-i müslim gibi muamele göreceğini ifade eden hadislerin doğru anlaşılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada ilk olarak yöntemler ve başvurulan kaynaklar çerçevesinde konu tanıtılmıştır. Hadislerin daha doğru bir perspektifle ele alınabilmesi için öncelikle ilgili âyetler değerlendirilmiş; bu âyetlerin, aynı üslup çerçevesinde nasıl bir bağlamda anlaşıldığı açıklanmıştır. Konu tarihsel süreçte itikadî tartışmalara mevzu olması nedeniyle farklı mezheplerin görüşlerine de yer verilmiş, böylece meseleye geniş bir bakış açısıyla yaklaşılmıştır. Ayrıca, Hz. Peygamber'in anlatım tarzı ve bu üslubun mahiyeti üzerinde durularak hadislerin içerdiği mesajın daha doğru bir şekilde anlaşılması hedeflenmiştir. Belirlenen kaynaklardan seçilen hadislerin tercümesi ve sened tahlilleri yapılarak, bu hadislerin sıhhat dereceleri incelenmiş ve meşhur şerh kitaplarında nasıl yorumlandığı detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Araştırma, Hz. Peygamber'in bu tür hadislerde terhîb üslubunu benimsediğini ve bu ifadelerin bağlamına göre yorumlanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Aksi takdirde, bu üslubun yanlış anlaşılması çeşitli yorum hatalarına sebep olabilmektedir. Bu bağlamda, hadislerin doğru bir şekilde anlaşılması ve yorumlanması, Hz. Peygamber'in ifade tarzının kapsamlı bir şekilde incelenmesi ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to accurately understand the hadiths narrated from the Prophet Muhammad, which, in their literal sense, suggest that a believer has left the faith and will be treated as a non-Muslim in the Hereafter. The study begins by introducing the topic within the framework of methods and consulted sources. To address the hadiths from a more accurate perspective, related Quranic verses were first analyzed, and the context in which these verses were understood within a similar style was explained. Since the topic has been a subject of theological debates throughout history, the views of different Islamic sects were also included, providing a broader perspective on the issue. Furthermore, the study emphasizes the Prophet Muhammad's manner of expression and the nature of this style, aiming to better comprehend the messages conveyed in the hadiths. The translations and isnad analyses of the selected hadiths from the determined sources were conducted, examining their degrees of authenticity and providing a detailed explanation of how they were interpreted in renowned commentaries. The research reveals that the Prophet Muhammad adopted the style of tarhib in such hadiths and highlights that these statements should be interpreted according to their context. Otherwise, misunderstanding this style may lead to various interpretive errors. In this regard, accurately understanding and interpreting the hadiths is only possible through a comprehensive examination of the Prophet Muhammad's manner of expression.