İslam Hukuk metodolojisinde aklın teşrii rolü: Usul-ü Pezdevi ve el-Mustasfa örneğinde hüsün-kubuh
The judgemental role of intelligence in the methodolojy of Islamic Law: The goodness and the badness in the sample of Usûl-u Pezdevî and al-Mustasfâ
- Tez No: 326944
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İslam Hukuk Metodolojisinde Aklın Teşrii Rolü(Usûl-ü Pezdevî ve el-Mustasfâ Örneğinde Hüsün-Kubuh) diye isimlendirilen bu araştırma giriş ve iki bölüm ile sonuçtan oluşmaktadır.Girişte hüsün-kubuh konusunun mahiyeti, amaç ve kapsamı ile eserlerinin örneğinde konuyu incelediğimiz müelliflerin hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi verildi.Birinci bölümde, toplumsal düzende iyi-kötüyü belirleyen kurallar, İslam hukukunun diğer hukuk sistemleriyle farklılığı, meşruiyet ve kaynağı, İslam hukukunda mükellefiyet, İslam hukukunda hâkim meselesi, hüsün-kubhun mânâları ve kelâmda hüsün kubuh ile yakın tarihteki hüsün-kubuh tartışmaları araştırıldı.İkinci bölümde Usûl-ü Pezdevî ve el-Mustasfâ örneğinde hüsün-kubuh konusu incelendi. Bu bölümün ilk kısmında İmam Pezdevî'ye göre memûrunbih ve menhiyyünanhın hüsün-kubuh açısından taksimi ile Usûl-u Pezdevî örneğinde hüsün-kubuh akıl ilişkisi araştırıldı. İkinci kısımda ise el-Mustasfâ örneğinde İmam Gazzâlî'nin hüsün-kubuh hakkındaki görüşleri ile hüsün-kubuh akıl ilişkisi araştırıldı.Sonuç kısmında elde edilen bilgi ve bulgular değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The research which is called ``The Judgmental Role of Intelligence in The Methodology Of Islamic Law (The Goodness And The Badness In The Sample Of Usûl-u Pezdevî And al-Mustasfâ)? consist of one introduction, two sections and conclusion.In the introduction we gave shortly information on husun-kubuh in the Islamic sciences and the lives of writers and information about their books.In the first section, the rules of goodness and badness in the social system, the difference of Islamic law between other law systems, responsibility and the role of intelligence in the legal capacity in the Islamic law and legitimacy and the means of husun-kubuh have been examinated.In the second section husun-kubuh has been examinated in the examples of Usûlu-u Pezdevî and al-Mustasfâ. İn this section the thoughts of Imam Pezdevî and Imam Gazzâlî about hüsün-kubuh have been examinated.In conclusion, findings and information obtained are considered.