Marka konumlandırma ve tüketicilerin marka kişiliği algılamaları: Erzurum'da beyaz eşya sektörü üzerinde bir araştırma
Brand positioning and consumer's brand personality perceptions: A study on household appliances sector in Erzurum
  1. Tez No: 326956
  2. Yazar: YILDIZ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hızlı ve sürekli değişen pazar koşulları nedeniyle işletmeler çok sayıda rakiple rekabet etmektedirler. Farkların azalması ve rekabetin artmasıyla marka kavramı işletmelerin en etkin gücü olmuştur. Sadece fonksiyonel açıdan farklılık rakiplerle başa çıkma açısından yeterli olmamaktadır. Firmalar markaya stratejik bir değişken olarak yaklaşmaktadırlar. Bu sebeple firmalar farklılaştırma ve konumlandırma stratejilerini sembol, duygu ve diğer anlamlara bağlı olarak yapılandırılmaya başlamışlardır. Marka sayılarının artmasına karşın markaların farklılıklarının azalması marka kişiliği kavramını giderek daha önemli hale getirmektedir. Markaya tüketicilerin benimseyeceği kişilikler atfedilerek marka ile tüketici arasında bir bağ oluşturulmaktadır.İşletmeler için en önemli amaçlardan biri tüketicilerin zihninde markalarının nasıl konumlandığının ve nasıl algılandığının belirlenmesidir. Bu tez çalışmasının amacı tüketicilerin beyaz eşyaların marka kişiliklerini nasıl algıladıklarını ve konumlandırdıklarını belirlemektir. Araştırma sonuçlarına göre beyaz eşya firmalarının algılanan marka kişilikleri ve bu marka kişiliklerine göre konumlarının farklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the reason of rapid and steady changing, the companies have been competing with a number of rivalries. With the reduction of the difference and the increase of fivalry, the conception of companies of the brand became the most effective power of the companies. The difference only as regards function, is not sufficiently enough to cope with the rivalries. The companies have approached to the brand as a strategic variable. For this reason, the companies have started to be constructed their differentiation and positioning depending on emotion, symbol and other meanings. In spite of increasing of the number of brands, the reduction of brand differentiation made the conception of brand personality more important. By attributing to the personalities the consumers adopted to the brand, a bond between consumers and the brand has been formed.One of the most important purposes for the companies is that how the brands is positioned in consumer?s mind and the determination of how they are perceived. The aim of the study is to determine how consumer?s perceived and positioned brand personalities of household appliances. According to the results of the study, it was determined that brand personalities of perceived of household appliances companies and positions of this brand personalities became different.