Kayıtdışı istihdamda işgücü maliyetleri:Erzurum il merkezinde bir araştırma
Labor costs in informal employment:a survey conducted ın the erzurum cıty center
- Tez No: 326961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ülkemizde giderek büyüyen kayıtdışı ekonominin en önemli unsurunu kayıtdışı istihdam oluşturmaktadır. Özellikle kayıtlı sektörde işsizlik artarken, kayıtdışı istihdam genişlemektedir. Kayıtlı işletmeler üzerindeki ağır ekonomik ve sosyal yükler, çalışma mevzuatı ve bezdirici bürokrasi, hatalı kamu politikaları ile etkin bir denetimin olmaması kayıtdışı istihdamın artmasına yol açmaktadır. Kayıtdışı istihdama neden olan faktörlerin ortadan kaldırılarak kayıtlı istihdama geçiş veya kayıtdışı istihdamın asgari seviyeye indirilmesi ülke ekonomisi açısından büyük bir önem arz etmektedir.Bu çalışmanın konusunu, kayıtdışı istihdama neden olan faktörler ile işgücü maliyetleri oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, kayıtdışı ekonomi ve kayıtdışı istihdam konusu incelenmiş olup, ikinci bölümde, işgücü maliyetleri ve kayıtdışı istihdam üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kayıtdışı istihdam ve işgücü maliyetleri ilişkisi üzerine Erzurum il merkezinde yapılan bir araştırma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Informal employment constitutes the most important element of growing informal economy in our country. Especially, while unemployment in the formal sector is increasing, informal employment is expanding. Severe economic and social loads on registered businesses, labor legislation, tedious bureaucracy and the lack of an effective control by faulty public policies lead to an increase in the informal employment. Transition to formal employment with eliminating the factors that cause informal employment or minimizing informal employment is of great importance for the national economy.The factors that cause informal employment and labor costs constitute the subject of this study. In the first part of the study, informal economy and informal employment were examined, in the second section, labor costs and their effects on the informal employment were examined. In the third chapter, a survey about the relationship between informal employment and labor costs conducted in the Erzurum city center were presented.