İki boyutlu örgüde ferrimanyetizmanın incelenmesi
Study of ferrimagnetism in two dimensional lattice
  1. Tez No: 327000
  2. Yazar: GÜLİSTAN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ŞAFAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kare örgüde karma spin- 1 ve spin- 2 Heisenberg ferrimanyetik sistemin manyetik davranışları, çift-zaman sıcaklık-bağımlı Green fonksiyon teorisi kullanılarak incelendi. Sistem dış manyetik alanda tanımlanmaktadır. En yakın ve ikinci en yakın komşu etkileşimlerin, kristal alanların ve dış manyetik alanın, kompansasyon ve kritik sıcaklık üzerine etkileri gözlenmiştir. Ayrıca değişen bir manyetik alan için histerisiz eğrileri çizilmiştir. Dış manyetik alan sıfırken, sadece en yakın komşu etkileşimi ve kristal alan dâhil edildiğinde, kompansasyon noktası gözlenmez. İkinci en yakın komşu etkileşimleri de dahil edildiğinde ve belirli minimum bir değeri aştığı zaman kompansasyon noktası gözlenmeye başlar. Ayrıca sistem dış manyetik alana maruz kaldığı zaman birinci mertebe faz geçişleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic properties of mixed spin-1 and spin-2 Heisenberg ferrimagnetic system on square lattice have been studied by using the double-time temperature-dependent Green `s function theory. The system is defined in external magnetic field. The effects of the nearest and next nearest neighbor interactions, crystal fields and external magnetic field on the compensation and critical temperatures have been observed. Moreover, for a varying magnetic field, the hysteresis curves have been drawn. In the case of there is no external magnetic field, when only the nearest neighbor interaction and crystal field are included, one does not observe compensation point. When the next nearest neighbor interactions exceed a certain minimum value, compensation temperature begins to appear. The system has phase transition properties when it is under the influence of an external magnetic field.